Gündem Haberleri

  "Kaliteli" atasözleri

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 14:05 | Son Güncelleme:

  Kamunun yeniden yapılandırılması amacıyla Maliye Bakanlığı'nda başlatılan ''sürekli kalite geliştirme projesi''nde kamu çalışanlarının işe bakışı bu atasözüyle ortaya kondu:

  Çalışma süreci:
  Mevcut durum: Saldım çayıra, mevlam kayıra,
  Hedef: Vakit nakittir.

  Politika starejileri:
  Mevcut durum: Gün ola harman ola
  Hedef: Yanlış hesap Bağdat'tan döner

  Liderlik:
  Mevcut durum: Balık baştan kokar
  Hedef: Bir ülkede iki şey düzelince o ülke de düzelir. Bunlar alimler ve amirlerdir.

  Kamunun yeniden yapılandırılması amacıyla Maliye Bakanlığı'nda başlatılan ''Sürekli Kalite Geliştirme ve Kamu Bütçeleme Sisteminin Yeniden Yapılandırılması Projesi'nde'' kamu çalışanlarının işe bakış açısı, ''Saldım çayıra, mevlam kayıra'' atasözüyle ortaya kondu.

  Devleti vatandaş gözünde sadece ''alan'' olmaktan çıkarıp, ''onun için üreten, ona kaliteli hizmet sunan ve onun memnuniyetini kazanan'' bir yapıya kavuşturmayı hedefleyen projede, eğitim hizmetini, Türkiye Sanayi, Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) veriyor.

  Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ertan Dikmen'in de bizzat katıldığı eğitim çalışmasına Genel Müdürler, Daire Başkanları,  aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu bazı defterdarlar ile uzmanlar iştirak ediyor.

  Eğitim çalışmaları nedeniyle Bakanlıkta mevcut çalışma ortamından çok farklı özel odalar hazırlanırken, kalite eğitiminin Maliye'deki en alt birimlerdeki personele kadar yaygınlaştırılacağı bildirildi.  

  NELER ÖĞRETİLİYOR  

  Maliyenin eğitim projesinde katılımcılara, temel kalite kavramları, performansa dayalı bütçeleme yaklaşımı, stratejik planlama, iletişim teknikleri, kurum kültürü, takım çalışması, liderlik, motivasyon ve dünya uygulamalarından örnekler hakkında bilgiveriliyor.

  Kamu kurumlarının yeniden yapılandırılması çalışmaları adı altındada, önemliyi önemsizden ayırma, kaynakların düşük öncelikli alanlardanyüksek öncelikli alanlara aktarılması, zor seçimlerin yapılması, performansın ölçülüp, değerlendirilmesi, hizmet verilen kesimlerle ilişki ve etkileşim ile kurumdan beklenen mal ve hizmetlerin üretilmesini sağlayan süreçlere odaklanma konuları işleniyor.Bu bölümde sürekli gelişim ve mükemmelliğin aranması da bir diğer konubaşlığını oluşturuyor.   

   VERİLEN MESAJLAR  

  Kalite eğitimi çalışmalarında her kurum için başarı sağlayan hazırreçetelerin olmadığı, çözümün kurumun kendi içinde aranması gerektiği vurgulanarak, kursiyerlere şu mesajlar veriliyor:

  ''Gelişim, kurumun dinamikleri içinde saklıdır. Hükümetler, etkinliği sağlayabilmek için vatandaşların değişen ihtiyaçlarını izlemeli ve bu ihtiyaçlara cevap verebilmelidir. Öncelikler ve görevler günün koşulları gözönüne alınarak, periyodik olarak gözden geçirilmeli ve değerlendirilmelidir.''

  Kalitenin tasarım aşamasında düşünülmesi ve sadece hizmet ile ürüne değil, üretim süreci ve insana odaklanması gereğine dikkat çekilen kalite eğitimi çalışmalarında, performans yönetimi de ''Daha iyi, daha çabuk, daha ucuz'' sloganıyla ele alınıyor.

  ATASÖZLERİYLE TÜRKİYE GERÇEĞİ  

  Maliye Bakanlığı'ndaki kalite eğitim derslerinde Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'nın önerdiği modelin alt başlıkları, Türkiye gerçeği veolması gereken, hedef alınan yapıya göre atasözleriyle irdeleniyor.

  Bu modelde Türkiye'de mevcut durum ile önerilen yapı şu şekilde anlatılıyor:

  Liderlik: Mevcut durum (Balık Baştan Kokar)Hedef (Bir ülkede iki şey düzelince o ülke de düzelir. Bunlar alimler ve amirlerdir)

  İnsan kaynakları: Mevcut durum (Emir demiri keser) Hedef (Testiyi kıranla suyu getiren farklıdır)

  Politika strateji:

  Mevcut durum:Gün ola harman ola

  Hedef: Yanlış hesap Bağdat'tan döner

  Ortaklık kaynaklar:

  Mevcut durum: Ayağını yorganına göre uzat

  Hedef: Ucuz alan pahalı alır. Bir elin nesi var, iki elin sesi var

  Süreçler:

  Mevcut durum: Saldım çayıra, mevlam kayıra

  Hedef: Çiftçinin ambarı sabanın ucundadır, Vakit nakittir

  İnsan kaynakları sonuç:

  Mevcut durum: Ne kadar köfte o kadar iş.

  Hedef: Say beni, sayayım seni

  Müsteri-sonuç:

  Mevcut durum: Satılan mal geri alınmaz.

  Hedef: Müşteri velinimetimizdir

  Toplum sonuç:

  Mevcut durum: El eşin eşeğini türkü söyler arar

  Hedef: Ekmeden biçilmez 

  Ana performans sonuçları:

  Mevcut durum: Bana değmeyen yılan bin yaşası. Takdiri ilahi

  Hedef: Yazın başı pişenin kışın aşı pişer. Varsa hünerin, var heryerde yerin.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı