GeriGündem Kalite Kongresi’nde AB masaya yatırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalite Kongresi’nde AB masaya yatırıldı

12’nci Ulusal Kalite Kongresi'nde, 'Avrupa Birliği ve Dünya Liderliği' masaya yatırıldı. Kongredeki ana tema ve paralel oturumlarda yurtiçi ve yurtdışından uzmanlar görüşlerini katılımcılarla paylaştılar. Kongreye katılan Lord William Wallace, Türkiye'nin AB'de nasıl bir rol oynayacağına kendisinin karar vereceğini söyledi.

Türkiye Kalite Derneği'nin (KalDer), bu yıl 12'ncisini düzenlediği Ulusal Kalite Kongresi'nde, ana tema çerçevesinde 'Avrupa Birliği ve Dünya Liderliği' tartışıldı.

Kongre, toplam kalite bilincinin toplumun her kesimine yaygınlaştırılması amacıyla 1992’den beri her yıl düzenleniyor. Bu yılki kongre, 13-15 Ekim tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Kongrede Avrupa Birliği, teknoloji ve yaratıcılığın yönetilmesi, geleceğin liderleri, kalite, toplam kalite yönetimi, yenilikçilik ve yaratıcılık gibi konular masaya yatırıldı. Kongrede 41 paralel ve iki ana oturum gerçekleştirildi.

Kongrenin ilk gününde konuşan Uluslararası İlişkiler Profesörü ve Lordlar Kamarasında dış ilişkiler konusunda liberal demokrat sözcü Lord William Wallace, Türkiye'nin AB'de nasıl bir rol oynayacağına kendisinin karar vereceğini belirterek, Türkiye'nin üyeliğinin AB için önem taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin AB yolunda ilerlerken çok yoğun ülke içi değişim geçireceğini kaydeden Wallace, Türkiye'deki siyasi partilerin, işadamlarının, halkın, Avrupa'daki eşdeğerleriyle arasındaki ilişkiyi geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Üyeliğin bir tarih değil, süreç olduğunu kaydeden Wallace, şunları söyledi:

‘‘Türkiye'de süreç düşünülmüyor. Tartışmalar hep tarihe takılıyor. AB'de birçok ülke katılım sırasında veto edildi. AB'nin tek sorunu Türkiye değil. Herkes kendi üstüne düşeni yaparsa AB'ye entegrasyon gerçekleşebilir. Türkiye'nin farklılıkları konusunda biraz daha rahat olması gerekiyor.‘‘

TEKNOLOJİ VE YARATICILIK

'Teknoloji ve Yaratıcılığın Yönetilmesi' başlıklı paralel oturumda konuşan Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Direktörü Doç. Dr. Cemil Arıkan, bütün ülkelerde yenilikçilik yeteneği ile Gayrı Safi Milli Hasıla arasında yakın ilişki bulunduğunu kaydetti. Rekabetçilik gücü, yenilikçilik ve yaratıcılığın çok yakın ilişkilere sahip olduğunu söyledi.

Technology Licensing Başkanı Yalçın Süer, teknolojik kalkınma ile çok büyük paraların kazanılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları Ar-Ge Direktörü Doç. Dr. Orhan Alankuş, Tofaş'ta uyguladıkları Ar-Ge çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

'Yerel Yönetimlerde Kalite' isimli oturumda konuşan Samsun İl Emniyet Müdürü Ahmet Tekin Akın, ‘‘Devlet hizmetlerindeki hantal yapı halkı rahatsız ediyor. Bürokratik sorunlar nedeniyle günde 10 bin kişi bakanlıkların kapısını aşındırıyor‘‘ dedi.

Aynı oturumda konuşan Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal'ı kamuoyu Yalova'da yaptığı başarılı çalışmalardan tanıyor. E-devlet projesinin pilot uygulamasının yapıldığı il olan Yalova'yı bir bilgi teknolojileri kenti yapmayı hedefleyen Koçal, toplam kalite adına da önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Koçal konuşmasında toplam kalitenin önemini vurgulayarak, ‘‘Toplam kalite, devlet baba kavramının karşıtı. İşin esası toplumun içine sorgulamanın, matematiğin, verilerin girmesi. Bu şekilde olursa, toplam kalite, devlet baba kavramını tarihe gömecek‘‘ dedi.

‘Neden AB'nin Dünya Liderliği' paralel oturumunda, Türkiye Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinden çok AB'nin geleceği tartışıldı. Oturumda konuşan Robert Schuman, İleri Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Helen Wallace, AB'nin yaşadığı problemlere değindi. Wallace, ‘‘AB çok içe dönük. Göç, iyi yönetişim ve ekonomi önde gelen sorunları. Başı çeken Almanya, Fransa ve İtalya'nın gelecekteki ekonomik durumlarını düşününce depresif bir resim çıkıyor. İnsana yatırım yapmazsak uluslararası bir ekonomi olamayız‘‘ diye konuştu.

EQ DAHA ÖNEMLİ

'Geleceğin Liderleri' konulu oturumda liderlik ve duygusal zeka, liderlikte yetkinliğin nasıl geliştirileceği ve günümüzün liderlerinin nasıl olması gerektiği tartışıldı. Eczacıbaşı Topluluğu Genel Koordinatörü Dr. Erdal Karamercan, liderlerin kişisel ve sosyal olmak üzere iki tür yetkinliğe sahip olması gerektiğini söyledi. Bir liderin sahip olduğu IQ kadar, EQ'sunun (duygusal zeka) olması gerektiğine değindi:

‘‘Lider, vizyon oluşturur. İletişim kurar ve değiştirir. Lider ekibiyle başarır. Ben demez, biz demesi lazımdır. Her yönetici lider değildir.‘‘

4 yıl sonra büyük ödül Eczacıbaşı-Baxter’ın oldu

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından bu yıl 11'inci Ulusal Kalite Ödülleri verildi. Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri Sanayi, dört yıldır başvuranların layık görülmediği Büyük Ölçekli İşletmeler kategorisinde ödülü kazandı. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler kategorisinde ise Balnak Nakliyat ödüle uzandı. Assan Alüminyum, Ulusal Kalite Başarı Ödülü'nü almaya hak kazandı. Şirketlerin çalışanlarının da katıldığı törende ödüller tezahüratlar arasında dağıtıldı. Coşkulu çalışanlar Lütfi Kırdar'ı adeta stadyuma çevirdiler. Şirket yöneticileri de bu coşkuya karşılık verdi. Balnak Nakliyat CEO’su Selma Akdoğan, kazandıkları ödül nedeniyle duygulanarak, gözyaşlarına hakim olamadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle