Gündem Haberleri

  Kale-i Cenk'te direniş sürüyor

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Dün Mezar-ı Şerif'te isyan çıkaran Usame bin Ladin`in 100 kadar savaşçısı, Kale-i Cenk`te Kuzey İttifakı güçlerine karşı direnişi sürdürüyor.

  Kuzey İttifakı yetkilileri dün isyanı bastırdıklarını söylemişlerdi. Ancak kaledeki bir ittifak askeri, yüzlerce yandaşlarının ölmesine karşın Taliban askerlerinin direnişi sürdürdüklerini söyledi.

  Adının Mesud olduğu belirtilen asker, esirlerin elindeki cephanenin tükendiğini, ancak 20-30 kadar isyancının elinde roketler bulunduğunu ve bunları ittifak askerlerine karşı kullandıklarını belirtti.

  Çatışma başladığında kalede mahsur kalan bir gazeteci, bir Amerikan askerinin yabancı esirler tarafından öldürüldüğünü söylemişti. Pentagon ise isyanda ölen Amerikan askerinin bulunmadığını açıkladı.

  İTTİFAK: 300-400 YABANCI SAVAŞÇI ÖLDÜRÜLDÜ

  Bölgenin komutanlarından Şucaneddin, AFP`ye yaptığı açıklamada, Mezarı Şerif`in 10 km batısındaki Cenk Kalesi`nde isyan çıkaran 300 ila 400 yabancının, tank ateşi ve Amerikan bombardımanıyla öldüklerini belirtti.

  İsyancı yabancı savaşçılardan geriye çok az kaldığını belirten Komutan Şucaneddin, bunların da kaledeki bir mağaraya sığındıklarını, havan topu ateşi açmak için çıkıp tekrar mağaraya girdiklerini söyledi.

  AFP muhabiri bugün yerel saatle 14.00`de (TSİ 11.30) Kuzey İttifakı`nın Özbek General Raşit Dostum`un eski kalesine bir tank getirerek ateş açtıklarını bildirdi.

  Kunduz`da teslim olan Taliban askerleri ve saflarında savaşan yabancılar, Cenk Kalesi`ne getirilmişti.

  ÖLEN YABANCILAR İÇİN PAKİSTAN`DA YAS

  Pakistan`daki dinci gruplar, Mezar-ı Şerif yakınlarında Taliban yanlısı yabancı savaşçıların çıkan isyanda ölmeleriyle ilgili olarak, Cuma günü ülke çapında yas ilan ettiklerini açıkladı.

  Cemaat-i İslam`ın Genel Sekreteri Münevver Hasan, teslim olan kişilerin isyan çıkarmasının anlamlı olmadığını söyledi.

  Hasan, silahsız kişilerin katledilmesinin kabul edilemez olduğunu,ölen Pakistanlıların yasını tutmak üzere Cuma gününü kara gün ilan ettiklerini belirtti.

  Kuzey İttifakı`nın esir aldığı yabancı savaşçıların isyanda değil planlı bir şekilde öldürüldüğünü öne süren Hasan, tüm insan hakları örgütlerinin ABD`nin etkisi altında oldukları için sessiz kaldıklarını öne sürdü.

  35 İslami grubu biraraya getiren Afgan Savunma Konseyi`nin lideri Hamid Ül Hak da din adamlarının Peşaver`deki toplantılarında bu ölümleri kınadıklarını açıkladı.

  5 BİN TALİBAN, 750 YABANCI TESLİM OLDU

  Taliban`a karşı savaşan Özbek General Raşit Dostum`un yardımcısı, Taliban saflarında savaşan yaklaşık 750 yabancının bugün Kunduz`da teslim olduğunu açıkladı.

  General Dostum`un siyasi konulardaki danışmanı Alim Razm, AFP`ye yaptığı açıklamada, 5000 Taliban`ın ve 750 yabancı savaşçının teslim olduğunu belirterek, yabancıların Mezar-ı Şerif yakınlarındaki bir toplama kampına yerleştirileceğini, sonra da BM`ye teslim edileceklerini kaydetti. 

  Alim Razm, teslim olan 5 bin kişinin Kunduz kentinin sade Afganları olduğunu ve serbest bırakılacağını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı