Gündem Haberleri

  Kalbine 25 bin liralık pil takıldı

  Hakan KALELİ / DHA
  16.05.2010 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Az rastlanan ve kalıtımsal özelliği bulunan ‘Brugada’ sendromu hastası Mesut Yiğit’e, 25 bin lira değerinde kalp pili takıldı.

  İlk olarak 1992 yılında Brugada kardeşler tarafından tanımlanan ve 300 binde bir kişide görülen ‘Brugada’ hastalığına yakalanan Mesut Yiğit, Sivas Numune Hastanesi’nde ameliyat edildi. Türkiye’de Brugada Sendromuna sahip olan birkaç aileden biri olan Yiğit ailesinin bir ferdinin daha önce bu hastalık nedeni ile öldüğü belirtilirken, aynı hastalığı taşıdığı belirlenen Mesut Yiğit tedavi altına alındı. Bir gün süre ile kalp ritimleri ölçülen Yiğit’in, uykudayken kalbinin 3 kez durduğu saptandı. Bunun üzerine ameliyata alınan Yiğit’in kalbine elektro şok uygulama özelliği taşıyabilen pil takıldı.
  Operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Alim Erdem ile Dr. Osman Can Yontar, hastalığın az kişide görülüyor olması nedeni ile toplumda ritim bozukluğu, çarpıntı ve halsizlik gibi şikayetlerin önemsenmediğini, bu tür belirtilerin ölümle sonuçlanacak hastalıklar olabileceğinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

  Büyük illerin dışında Sivas Numune Hastanesi’nde ilk kez bu tür bir operasyonun yapıldığına dikkat çeken doktorlar, ameliyatta kullanılan pilin yaklaşık 25 bin lira olduğunu ve tamamının devlet tarafından karşılandığını söyledi. Dr. Alim Erdem şu bilgiyi verdi:

  “Pil takma işlemi ile kalbin çok hızlı çalışması ve ritim bozukluğuna yönelik gelişebilecek durumları dengelemek ve ani tedavi etmek, gerektiğinde de elektriksel bir şok vererek normal ritme çevirmek gibi özelliklere sahip. Kendisine iki gün önce pil taktık. Şu an herhangi bir sıkıntısı yok. Tedavinin cevabını aldık, yarın taburcu edeceğiz. Hastalığının hem Sivas’ta sadece ailesinde görülmesi ve hem de bu hastalığın erken yaşta fark edilip tedavi edilmesi çok önemli.” ş
  Kalbine pil takılan Mesut Yiğit de, “Şu an çok rahatım. Göğüs ağrım yok, çarpıntım yok. Ameliyattan önce sürekli göğüs ağrım ve çarpıntım oluyordu. Çok şiddetli ağrılarım oluyordu” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı