Gündem Haberleri

  Kalaşnikof’un yeri savaş meydanıdır

  Hürriyet Haber
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12 kişinin öldüğü “Batman” katliamının etkisinden kurtulamayan ABD’de Başkan Obama, silah lobisinin tepkisini çekme pahasına silah edinme yasalarını tartışmaya açtı. Obama, “AK-47 model silahların yeri savaş meydanlarıdır” diyerek kasım ayındaki seçimler öncesinde büyük bir kumar oynadı.

  ABD Başkanı Barack Obama, seçimler yaklaşırken riskli sayılabilecek bir adım atmaya hazırlanıyor. “Batman” filminin ilk gösterimi sırasında yaşanan ve 12 kişinin ölümüne neden olan katliamın ardından, bireysel silah edinme konusunda başlayan tartışmalara Obama da dahil oldu. New Orleans’ta, öncelikli olarak siyahilerin haklarını savunan Ulusal Kent Yaşamı Birliği’nin düzenlediği bir toplantıda konuşan ABD Başkanı, bireysel silah satışlarının daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini savundu. Obama, “Hemen her Amerikalı gibi ben de, bireysel silah bulundurmanın anayasal bir hak olduğunu düşünüyorum. Nesilden nesle geçen silah bulundurma geleneğinin ve avcılığın, ulusal mirasımızın önemli bir boyutu olduğunu kabul etmek gerekir. Ama inanıyorum ki, silah sahibi birçok kimse, AK-47’lerin, madrabazların değil askerlerin elinde olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Bu silahların yeri savaş meydanlarıdır, kentlerimizin sokakları değil” şeklinde konuştu.

  Colorado’daki gibi katliamlar yaşandığı zaman bu konunun gündeme geldiğini, ama sonra unutulduğunu hatırlatan Obama, artık bu meselenin bir çözüme kavuşturulması gerektiğini savunarak, “ilgili taraflarla müzakere” edip bir “konsensus”a ulaşmaya çalışacağını vurguladı.

  Romney’in eli kolu bağlı

  Bireysel silahlanmanın büyük önem taşıdığı ABD’de Barack Obama’nın, seçimler yaklaşırken gündeme getirdiği bu riskli bakış açısı, rakibinin gözünden kaçmadı. Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney, NBC News’e verdiği mülakatta, bireysel silahlanmayla ilgili yasaları değiştirmenin, “kötü şeyleri iyi etmeyeceğini” savundu. Gelgelelim Romney’in silah meselesiyle ilgili manevra alanının da dar olduğu iddia ediliyor. Zira aynı söyleşide Romney’ye, geçtiğimiz yıllarda, Colorado saldırganının kullandığına benzer silahların Massachusetts eyaletinde bireysel satışına yasak getirilmesini öngören bir yasa önerisini imzalaması ve bu tür silahları “tek amacı aracı insanları öldürmek olan yok edici unsurlar” olarak tanımlaması hatırlatıldı. Romney bu soruyu, o dönemde imzaladığı bu
  yasa tasarısının, ulusal yasaları değiştirmeyi zorunlu kıldığını düşünmediğini, bugün de bu kanıda olduğunu belirterek geçiştirebildi.

  Sayılarla ABD’de silahlanma

  314 milyon nüfuslu ABD’de bireylere ait tabanca sayısı yaklaşık 283 milyon.
  ABD Ordusu’na ait tabanca sayısı üç milyonun biraz üzerinde.
  Polis envanterinde bulunan ateşli silah sayısı 897 bin.
  2010 yılında toplam sekiz bin 775 kişi bireysel silahla öldürüldü.
  ABD, yüzde 88.8’lik bireysel silah sahipliğiyle bu alanda birinci. (İkinci Yemen [%54.8], üçüncü İsviçre [%45.7], dördüncü Avustralya [%15]).

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı