Gündem Haberleri

  Kaiser Wilhelm'in böcek koleksiyonu sergilenecek

  Hürriyet Haber
  17.11.2001 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm'in, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'e hediye ettiği ''İpek zararlısı böceklerin fosil koleksiyonu'', Hereke'de imparator için yaptırılan ve adı verilen köşkte, 106 yıldır özenle korunuyor. Bugüne kadar yalnızca özel konukların görebildiği eşsiz koleksiyon, köşkün restorasyonundan sonra halka da açılacak.

  1895 yılında Padişah II. Abdülhamit'in daveti üzerine İstanbul ve Hereke'ye gelen Wilhelm, ünlü Hereke halısının üretildiği Hereke Fabrika-i Hümayun'unu da gezdi.  
   Ziyareti sırasında, Hereke'nin ipek halıcılığıyla ilgili bilgi edinen imparator Wilhelm, ipek halıcılığına katkısı olacağı inancıyla,beraberinde getirdiği ''İpek zararlısı böceklerin fosil koleksiyonunu'' ve bir antika mikroskopu fabrika ilgililerine hediye etti.  

  Hereke halısına, 1894 yılında Fransa'da birincilik ödülü alarak sergilenmesinden sonra ilgi duyan imparator, ayrıca halı ustalarına altın iğneler verdi.  

  100'ün üzerinde ipek zararlısı böceğin fosilinin bulunduğu kolleksiyon ile mikroskop, ilgililerce yine İmparator Wilhelm'in ziyareti sırasında kalması için çok kısa sürede Yıldız Sarayı'nın benzeri olarak inşa edilen köşkte korumaya alındı.  
      
  KÖŞK ZİYARETE AÇILACAK  
      
     TBMM Milli Saraylar Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası adını alan işletmenin Müdürü Ali Nail Demirci, köşkün restore edildiğini söyledi.  İmparator Wilhelm'in adı verilen köşkün öyküsünün de, inşaatı ve kullanılan malzeme açısından ilginç olduğunu belirten Demirci, şunları söyledi: ''İmparator'un Hereke'de kalabileceği bir mekan bulunamayınca, İstanbul'da, Yıldız Sarayı'nın benzeri bir köşk projelendirilip, tüm parçaları 3 hafta içersinde tamamlanmış ve Hereke'ye taşınarak 1 gündemonte edilmiş. Ahşap olarak inşa edilen köşkün yıpranan dış cephesi restore ediliyor. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, bugünekadar yalnızca özel konukların görebildiği ve eşsiz olarak nitelendirilen böcek kolleksiyonu ile ipek halı çeşitlerinin bulunduğuköşk, halkın ziyaretine açılacak.''
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı