Gündem Haberleri

  Kainatın rengi turkuaz

  Hürriyet Haber
  11.01.2002 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Astronomlar, kainatın "uçuk turkuazla zümrüt yeşili" arasında bir renge sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamları kainatın rengiyle ilgili araştırmaların yıldızların oluşumuna da ışık tutacağını belirtti. Kainatın rengini belirlemek için, Dünya'ya iki milyar ışık yılı uzaklıktaki ikiyüz bin galaksiden gelen ışıklar değerlendirildi.

  ABD'deki John Hopkins Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren Ivan Baldry ve Karl Blazebrook adlı iki bilim adamı araştırmada, Avustralya'daki bir gözlemevinde uzaydan kaydedilen bilgileri kullandı.

  Yıldızlardan gelen ışıklar, bir renk spektrumuna sıralandığında mavi, yeşil ve kırmızı renkler ortaya çıktı. Mavi rengin henüz oluşum aşamasında olan genç yıldızlarda yanan hidrojenden, kırmızı rengin ise daha yaşlı yıldızlarda yanan daha ağır kimyasal elementlerden kaynakladığı belirtildi.

  Araştırmacılar, yıldızların ışıklarını yansıtan bu tür renk spektrumlarını fosiller gibi inceleyerek yıldızların tarihine ilişkin bilgilere ulaşıyor. Bu son araştırma, bütün kainatı temsil etmeye yetecek kadar çok sayıda galaksiden alınan spektrumları kapsadığı için büyük önem taşıyor.

  Glazebrook, yıldızların kainatın meydana geldiği Büyük Patlama'dan bir iki milyon sonra oluştuğunu belirtiyor. NASA'nın da katıldığı bu teoriye göre kainat, ilk oluştuğu dönemde, genç yıldızlardan kaynaklanan hidrojen ağırlıklı ışık nedeniyle maviydi. Yıldızların mavi ışıkları zamanla zayıfladı ve sarı ya da kırmızıya yakın tonlara büründü. Gelecek beş milyar içinde yıldızlar yaşlandıkça kainatın turkuazdan kırmızıya yakın bir rengi olacağı tahmin ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı