Gündem Haberleri

  Kahtalı gladyatörler

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adıyaman'ın Nemrut Dağı'nda 'Tanrıların Tahtı Nemrut Dağı' belgeselinin çekimleri sürüyor. Yönetmenliğini Tolga Örnek'in yaptığı belgeselde Kahtalılar da figüran oldu. Kahtalı figüranlar Cendere Köprüsü'nden geçen Romalı askerleri canlandırdı.

  KAHTALI gençler şu sıralar oldukça ilginç günler yaşıyor. Sabahın erken saatlerinde sandaletlerini, eteklerini giyiyor, kafalarına kasklarını yerleştirip, mızraklarına dayanarak antik çağa doğru yola koyuluyorlar. ‘‘Bizim Gladyatörler’’in ilginç yolculukları yönetmen Tolga Örnek'in film setinde noktalanıyor.

  Dev heykellerin bulunduğu Nemrut'un yurt içi ve yurt dışında tanıtımında kullanılmak üzere hazırlanan belgeselde rol alan yöre halkı durumdan hoşnut. Önceki günkü çalışmalarda 2 bin yıl öncesinin kıyafetleriyle askeri bir disiplin içerisinde Cendere Köprüsü'nü geçen Roma askerlerinin Kommagene Krallığı'na ait eski Kahta Kalesi'ni ele geçirmek üzere yola çıkışları çekildi. Kahtalılar da ustalıkla kendilerine verilen asker rolünü oynadı.

  HEYKELLERDE TAHRİBAT

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile İş Bankası sponsorluğunda ‘‘Ekip Film’’ tarafından çekilen belgesel için kente gelen Nemrut kitabeleri uzmanı Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Sencer Şahin, Nemrut Dağı'nda kitle turizminin yoğunluk kazanmasının heykellerdeki tahribatı artırdığını belirtti. Kitle turizminin organize turizme dönüştürülmesi ve çürümeye yüz tutan heykellerin onarılması gerektiğine dikkati çeken Prof.Dr. Şahin, şunları söyledi:

  ‘‘Kitle turizmi organize turizme dönüştürülmediği takdirde Nemrut Dağı'nın özelliğini yitirmemiz söz konusu olabilir. Eğer bu akıbeti devlet ve ulus olarak önleyemezsek insanlık karşısında büyük bir vebal altında kalmamız kaçınılmaz olur. Bu heykeller bir an önce koruma altına alınmazsa 15 veya 20 yıl sonra biblolarını seyretmek zorunda kalacağız. Nemrut Dağı'nı kurtarmak istiyorsak eserlerin zirveye yakın bir kapalı mekanda derhal koruma altına alınması gerekir.’’

  Nemrut Dağı ve çevresinin Milli Park olarak ilan edilmesi, anıtların ise insanlığın kültür mirası listesine kaydettirilmesinin olumlu gelişmeler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sencer Şahin, ancak bunların yeterli olmadığını belirtti.

  Arkeolog Prof Dr. Hans Gert Bachmann ise Nemrut Dağı'na ilk 1956 yılında geldiğini, ancak son gelişinde eserlerde büyük tahribat gördüğünü söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı