GeriGündem Kahreden tutanak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahreden tutanak

Kahreden tutanak
refid:26421292 ilişkili resim dosyası

Soma’da maden işletmeleriyle ilgili tartışmaların siyasete yansıdığı son olay Meclis Genel Kurulu’nda CHP’nin araştırma önergesinin reddedildiği görüşmeler oldu.

MHP, HDP ve bağımsız milletvekillerinin de desteklediği önergenin görüşmelerinde CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel işçi baretiyle kürsüye çıkmıştı. 15 gün sonra kahreden facia meydana geldi. 29 Nisan 2014 günü gerçekleşen görüşmeden tutanaklara yansıyanlar şöyle:

İSTER MADENE İSTER MİTİNGE

Özgür Özel (CHP Manisa Milletvekili): Soma’da maden ocaklarında sürekli patlamalar oluyor ve o patlamalarda işçilerimizi kaybediyoruz. Verdiğimiz soru önergelerine cevap: “10 kere denetledik, 66 tane kusur, şu kadar para cezası verdik.” Sonuç: Yeni patlama, yeni ölümler. Peki, bir şirket var, adı Uyar Madencilik; Manisa milletvekilleriyle en iyi ilişkiler halinde. Bu madencilikte o kadar büyük sıkıntılar, kusurlar var ama son kazaya kadar defalarca denetlendi, bir türlü ceza almadı. Peki, bu işin kerameti ne? Bu işin kerameti ve hikmeti bu barette gizli arkadaşlar, bu barette. Sayın Başbakan Manisa’da Cumhuriyet Meydanı’na çıkar, der ki: “Somalı işçi kardeşlerim burada mı?” Askeri bir disiplinle dizilmiş 3 bin Somalı maden işçisi baretleri kaldırır, neşesiz, mutsuz, heyecansız, dimdik durur. Çünkü, bir gün önce onların yemek fişleri madende toplanmıştır, ertesi gün miting alanı çıkışında geri dağıtılacaktır. Başbakan selamlanacak, çıkarken kimlik geri alınacaktır. Yevmiye işlemektedir, Başbakan için görev yapılmaktadır. Selamı çakarsın, çakmadıysan ertesi gün işinden olursun. Maden patlar, işçi ölür; ölen ölür, kalan sağlar Recep Tayyip Erdoğan’a yetmektedir. Sayın Bakan Faruk Çelik dedi ki, tutanaklarda var, aynen şöyle: “Yani bir vatandaş işçisine izin verip, ücretini verip onu bir mitinge götüremez mi?” Böyle bir anlayış olmaz. “İşçi benim işçim, parasını veririm, ister madene sokarım ister mitinge götürürüm ister pikniğe götürürüm” anlayışı olmaz.

KAZALAR İŞİN DOĞASI GEREĞİ

Muzaffer Yurttaş (AK Parti Manisa Milletvekili): Soma’da ELİ müessesesi, İmbat Madencilik ve Soma Kömür İşletmeleri olmak üzere yaklaşık 14 bin 200 kişiye iş kapısı mevcuttur. ELİ müesseselerinde kaza sıklık oranı 1 milyon iş saatinde meydana gelen kaza sayısı olarak 5.6’dır. Kaza ağırlık oranı 1000 iş saatinde meydana gelen gün kaybı olarak 0.19’dur. İmbat Madencilik’te yılda 5.5 milyon ton kömür üretimi gerçekleşmektedir. 5 bin 250 personel çalışmakta, 93 mühendis, 201 tekniker, 30 iş güvenliği uzmanı çalıştırılmaktadır. Soma Kömür İşletmeleri’nde 5 bin 600 personel çalışmakta; 102 mühendis, 200 tekniker, 14 iş güvenliği uzmanı çalıştırılmaktadır. Yeraltı kömür madenciliği dünyanın en ağır ve en tehlikeli işleri arasında sayılmaktadır. Firmalar mevzuatın istediği tüm önlemleri almalarına rağmen, işin doğası gereği, tehlikeli ve ağır işlerde zaman zaman istenmeyen kazalar olmaktadır.

BİR İLÇEDE YILDA 5 BİN KAZA

Erkan Akçay (MHP Manisa Milletvekili): AKP’li bir milletvekilinin arkasında olduğu iddia edilen ‘Uyar Madencilik’ adındaki bir şirket, 17 Aralık 2003 yılında kamudan Darkale maden ocağını kiralamıştır. Bu maden ocağında 2011 yılında 238 –lütfen, dikkatinizi çekiyorum değerli milletvekilleri- 2012 yılında 255 iş kazası olmuş, 2003-2013 yılları arasındaki kazalarda da 10’dan fazla işçi hayatını kaybetmiştir. Bu bilhassa Darkale maden ocağı işletmelerinin işçileri, yıllardır AKP’nin Manisa seçim mitinglerine zorla baretleriyle birlikte getirilmektedir. Adeta mitingler için kadrolu hale getirilmiştir.
Özgür Özel: Uyar Madencilik her soruşturma geçirdiğinde Manisa milletvekilleriyle birlikte TKİ Genel Müdürü’nün odasında gidip gerekli görüşmeler yapılmıştır. Sayın Tanrıverdi o maden ocağındaki kişilerin ismiyle kendi adını kefalet koymuştur. Her seferinde çıkıp bu kürsüden savundunuz ve o maden ocağında 66 tane kusur bulunup binlerce yaralı, onlarca ölüm ortaya çıkana kadar kılınızı kıpırdatmadınız.
Muzaffer Yurttaş: Bizim gayemiz Soma’yı ve Somalıyı savunmaktır. Hiçbir maden şirketiyle ne partimizin ne milletvekillerimizin bir ilişkisi söz konusu değildir.
Özel: Yemin et Muzaffer Ağabey, inanacağım! Yemin et, inanacağım!
Yurttaş: Evet, ben bahsettiğiniz o toplantıların hiçbirinde olmadım.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle