GeriGündem Kahramanmaraşlı parti ve STK’lardan birlik ve beraberlik mesajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahramanmaraşlı parti ve STK’lardan birlik ve beraberlik mesajı

Kahramanmaraşlı parti ve STK’lardan birlik ve beraberlik mesajı

Kahramanmaraş'ta 'Maraş olaylarının' 40. yılına ilişkin Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KMTSO) bir araya gelen STK ve siyasi parti temsilcileri, kardeşlik bildirisi yayınlandı. Bildiride 'Maraş’ın mahallelerinde insanlar kardeşçe yaşamaktadır. İnsanlarımızı ötekileştirmeden, dayanışma içinde yaşama iradesi ve kararlılığındayız’ mesajı verildi.

STK'lar ve siyasi parti temsilcileri adına bildiriyi okuyan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş'ın değerlerini, irfanını, medeniyetini Alevisi ve Sünnisiyle Maraşlılar'ın beraberce oluşturduğunu söyledi.

40 kişinin katıldığı toplantı sonrası çıkan ortak bildiri şöyle;
“Kahramanmaraş’ın değerlerini, irfanını, medeniyetini Alevisi ve Sünnisiyle Maraşlılar beraberce oluşturmuşlardır.
Anadolu'ya, dünyaya örnek Maraş kahramanlığını; Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türk'ü, Türkmen'i, Çerkez'i el ve gönül birliği ile ortaya koymuştur.
Maraş’ın kardeşliği ve medeniyetiyle bağdaşmayan 1978 Aralık ayında meydana gelen ve yüreğimize ateş düşüren olaylarda masum insanlarımız canlarından olmuştur.
1978 Maraş olayları, bugün açıkça bilinen karanlık odaklarca tezgâhlanmıştır.
İnsan sevgisinden yoksun vesayet odakları 1978 olaylarını kendi saltanatlarına basamak yapmışlardır.
1978 olaylarının mağdurları; Alevi'dir, Sünni'dir, Kürt'tür, Türk'tür. Bütün Maraş'tır. Türkiye demokrasisidir.

Bütün Maraşlılar'ın tel'in ettiği ve önemli dersler çıkardığı 1978 Maraş olaylarının istismarını hiçbir Maraşlı, Alevi veya Sünni tasvip etmemektedir.
Maraş’ın mahallelerinde insanlar kardeşçe yaşamaktadır. İnsanlarımızı ötekileştirmeden, dayanışma içinde yaşama iradesi ve kararlılığındayız.

Kahramanmaraşlılar olarak 1978 olaylarından çıkardığımız ders;
*  Daha çok insan sevgisi,
*  Daha çok dayanışma,
*  Daha çok demokrasi,
*  Daha çok şeffaflık,
*  Daha çok insan hakları ve evrensel hukuka bağlılıktır.

Maraş olaylarında hayatını kaybeden insanlarımızın manevi huzurunda tazimle eğiliyor, Allah'tan rahmet diliyoruz. Ve bir daha ne bu kadim kentin, ne ülkemizin, karanlık şer odaklarının oyunları ile bu acıları yaşamamasını asla istemiyoruz.”

Kardeşlik bildirisini AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, CHP İl Başkanı Esat Şengül, MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Çabukel, Baro Başkanı Burak Gül, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, Eczacılar Odası Başkanı Murat Aras, Erenler Kültür Derneği Başkanı Müslüm İbili, Alevi Kültür Dernekleri Pazarcık Şube Sekreteri Alicem Gencer, Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Bülbül, Narlı Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Hüseyin Koç, Tabip Odası Başkanı Harun Çetin, Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Ali Erdal Karakaya ve Saçaklızade Vakfı Başkanı Ali Demirdöğen imzaladı.

Kahramanmaraşlı parti ve STK’lardan birlik ve beraberlik mesajı

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (20.12.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle