Gündem Haberleri

  Kahramanlar masası

  Hürriyet Haber
  21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen, Samsun'a çıkan Atatürk ve 18 silah arkadaşının balmumundan heykelini yaptı. Samsun Valiliği'nde sergilenen heykeller, Bandırma Vapuru'nun orjinal ölçülerinde yapılacak olan Müze Gemi'ye taşınacak.

  KURTULUŞ Savaşı'nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a ilkadımını atan Atatürk ve 18 silah arkadaşının balmumundan yapılan heykelleri Samsun Valiliği'de sergilenmeye başlandı.

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi eski rektörü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in balmumundan yaptığı, Atatürk ve 18 silah arkadaşının heykelleri Samsun Valiliği'nde ziyarete açıldı.

  Samsun Valisi Metin İlyas Aksoy ile Atatürk'ün silah arkadaşı Topçu Binbaşı Kemal Doğan'ın kızı Ayfer Neyzi'nin açılışını yaptığı törene ADD Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Çakmur, Garnizon Komutanı Tümgeneral Doğu Silahçığlu ile Atatürk'ün silah arkadaşlarının yakınları da katıldı.

  MÜZE GEMİ'DE SERGİLENECEK

  Açılışta konuşan Vali Metin İlyas Aksoy, ‘‘Bu heykelleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunda önemli bir yere sahip olan Bandırma Vapuru'nun orjinal ölçülerinde yapılacak olan Müze Gemi'ye taşıyacağız’’ dedi.

  Aksoy, her biri 7 bin 500 Mark'a malolan heykellerin kıyafetleri için de Samsun Kız Olgunlaşma Enstitüsü'ne 3 milyar 500 milyon lira ödendiğini söyledi.

  Atatürk ve 18 silah arkadaşının balmumundan yapılmış heykellerini dikkatle inceleyen davetliler duygulu anlar yaşadı. Daha sonra, Atatürk'ün 18 silah arkadaşının yakınlarına Vali Metin İlyas Aksoy tarafından birer şükran plaketi verildi.

  Samsun'a çıkan

  Atatürk ve 18

  silah arkadaşı

  Ayaktakiler (soldan sağa): Kıdemli Yüzbaşı Mümtaz Tünay (Kurmay Mülhakı), 4. sınıf katip Mehduh Atasev (Şifre Katibi Yardımcısı), Üsteğmen Hayati Bey (Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kalem Amiri), Piyade Yüzbaşı Cevat Abbas Gürer (Müfettişlik Başyaveri), Kurmay Binbaşı Hüsrev Gerede (Karargah Erkanı Harbiyesi İstihbarat ve Siyasiyat Suşesi Müdürü), Kurmay Yarbay Mehmet Arif Ayıcı (Kurmay Başkan Yardımcısı), Yüzbaşı Sadıkoğlu İsmail Hakkı (Ede) (Kurmay Mülhakı), Üsteğmen Abdullah Kunt (İaşe Subayı), Yüzbaşı Şevket Öndersev (Müfettişlik Emir Subayı), Teğmen Muzaffer Kılıç (Müfettişlik 2. Yaveri), Dr. Albay İbrahim Tali Öngören (Müfettişlik Sağlık Başkanı), Üsteğmen Arif Hikmet (Gerçekçi) (Kurmay Mülhakı, 3. Kor. K. Yaveri), Yüzbaşı Mustafa Vasfi (Süsoy) (Karargah Komutanı), Faik Aybars (Şifre Katibi)

  Oturanlar (soldan sağa): Kurmay Albay Kazım Dirik, Dr. Binbaşı Refik Saydam, Topçu Binbaşı Kemal Doğan, Kurmay Albay Refet Bele, Mustafa Kemal.

  Büyükerşen yaptı

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Anadolu Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Maliye Bölümü mezunu olmasına rağmen lise yıllarından güzel sanatlara olan ilgisi nedeniyle Rektörlüğü döneminde Atatürk başta olmak üzere birçok kişinin heykelini yaptı. Büyükerşen Atatürk'ten Süleyman Demirel'e kadar 9 Cumhurbaşkanı'nın balmumu heykellerini yaptı. Bu büstler Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından açılacak müzeye konulacak. Samsun Valiliğinin isteği üzerine Büyükerşen Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumundan heykellerini yaptı. Kayseri'de de Büyükerşen tarafından yapılan Atatürk'ün sivil kıyafetli balmumu heykeli bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı