Gündem Haberleri

  Kahraman Türk pilota Koizumi’den teşekkür

  Süleyman ARAT/İSTANBUL
  13.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran-Irak savaşının başladığı 1985 yılında, bombardımana rağmen Tahran Havaalanı’na inerek 215 Japon vatandaşını kurtaran THY pilotu Ali Özdemir, dün Çırağan Oteli’nde Japonya Başbakanı Koizumi tarafından kabul edildi ve kendisine teşekkür plaketi verildi.

  ÇIRAĞAN Oteli’nde gerçekleşen kabulde, 76 yaşındaki kahraman Türk pilotunun elini iki eliyle sıkan ve kendisine eliyle oturması için yer gösteren Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, basına da bu şekilde poz verdi. Kızı Ülkü Koççaz ile katıldığı toplantı sonrasında duygularını açıklayan pilot Ali Özdemir "20 sene evvelini yaşadım. Çok duygulandım, çok mutlu oldum" dedi. Bir gazetecinin "Tahran’a gidişinizi anlatır mısınız?" sorusunu Özdemir, şöyle yanıtladı:

  UÇAKSAVAR ATEŞİ VARDI

  "Biz Ankara’dan kalktık, Türk hava sahasında sevk kolu aldık. Kule bize ’Tahran meydanı kapalı, geri dönün’ diye talimat verdi. Biz de ’peki’ diyerek geri döndük. 10 dakika sonra kule bize tekrar çağrı yaparak ’Kaptan biz şimdi izin aldık, Tahran meydanı açıldı, devam edebilirsiniz’ dedi. Biz de devam ederek, normal şartlarda Tahran’a indik."

  "Bombardıman var mıydı?" sorusuna ise Özdemir, şu karşılığı verdi: /images/100/0x0/55ea247af018fbb8f86dcabb

  "Vardı. Bombardıman değil de uçaksavar atışı vardı. Uçağı park ettik. Hemen sağında ve solunda atış yapılıyordu. Daha önce hiç uçaksavar atışı görmemiştim. Mermiler vıj, vıj diye yanımızdan geçiyordu. Hemen yolcuları aldık, yolcuların uçağa koşmaları, sevinçleri hakikaten görülmeye değerdi. Çok hoş bir manzaraydı. Japon başbakanı bana bugün teşekkür etti, plaket verdi. Türk-Japon ilişkilerinin daha iyi olmasını dile getirdi."

  Bir gazetecinin "Tahran’a uçma emrini kim verdi" sorusuna ise Özdemir, "THY’nin dispatch (sevkiyat) ofisi vardır, bize oradan emir verildi" karşılığını verdi. Özdemir, "Sizi Özal mı göndermişti?" sorusunu ise, "Onun da ismi o zamanlar gazetecilerle yaptığım görüşmelerde gündeme gelmişti. Ama bence o işte Turgut Özal yoktu. Yani sefer Turgut Özal’ın emriyle yapılmadı. Biz bayağı THY’nin bir ekibi olarak bu seferi yaptık" diye yanıtladı.

  "Tahran’daki riskten haberiniz var mıydı?" sorusuna Özdemir, "Hayır bombardıman olduğunu bilmiyorduk, bu konu daha sonra meydana çıktı" karşılığını verdi. Ali Özdemir, Japon Başbakanı Koizumi’nin bu kurtarma operasyonuyla ilgili yayınlanan "Project X" adlı televizyon belgeselini çok etkilenerek 2 kez izlediğini kendisine aktardığını belirtti. Özdemir, Koizumi’nin kendisini de Japonya’ya davet ettiğini, ancak sağlık nedeniyle bu davete katılamayacağını söyledi.

  KOİZUMİ ÜLKESİNE DÖNDÜ

  Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, dün İstanbul’da Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii’ni de gezdi. Koizumi, daha sonra özel bir uçakla ülkesine döndü. Koizumi’yi, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililer uğurladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı