Gündem Haberleri

  Kahire toplantılarına İran da katılıyor

  Hürriyet Planet
  10.09.2012 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ın da davet edildiği dörtlü Suriye toplantısına İran da katılıyor.

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüsseyin Emir Abdullahyan'ın, Kahire'de gerçekleştirilmesi planlanan "temas grubu" toplantısına katılmak için Tahran'dan ayrıldığı bildirildi.

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, "Bu toplantıya Suriye krizinin çözümü ve Mısır'ın teklifini dinlemek için katılıyoruz" dedi.

  Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'dan heyetler, Suriye'de giderek kötüye giden durumun önüne geçebilmek için bugün bir araya gelecek" denildi.

  Bu arada Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve Suriye'deki çatışmaların ardından Türkiye'ye çağrılan Şam Büyükelçisi Ömer Önhon, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi'yi ziyaret etti.

  Kahire'deki görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Önhon, Arap Birliği Genel Sekreteri El Arabi'nin Suriye'de yaşanan gelişmelerden duyduğu endişeyi kendileri ile paylaştığını söyledi. Türkiye'nin, Suriye konusunda Arap Birliği ile yakın ilişki ve istişare içinde olduğunu belirten Önhon, bölgedeki gelişmeler ile ilgili de El Arabi ile görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı