GeriGündem Kahin'den 'buzdağı' benzetmesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahin'den 'buzdağı' benzetmesi

Kahin'den 'buzdağı' benzetmesi
refid:14570370-spot ilişkili resim dosyası

Küresel finansal krizi önceden tahmin etmesi nedeniyle 'kahin' olarak da adlandırılan ekonomist Nouriel Roubini, Yunanistan'ın, küresel toparlanmaya darbe indirme olasılığı bulunan Avrupa’daki ülke borcu krizinin, 'buzdağının görünen kısmı' olduğunu söyledi.

California'da düzenlenen bir panelde konuşan Roubini, artan borç yükünün, ülkeleri, borçlarını ödeyememe ya da vatandaşlarının üzerindeki yükü hafifletmek için enflasyon yaratma riskiyle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

   

“BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI”

Kriz kâhini yaptığı değerlendirmede, "Her ne kadar piyasalar şu anda Yunanistan için endişeleniyor olsa da, Yunanistan sadece buz dağının görünen kısmı" dedi.

 

Aynı zamanda New York Üniversitesi'nde de ekonomi dersleri veren Roubini, küresel çapta büyük miktarlara ulaşan ülke borçlarından endişe ettiğini belirtti.

 

Atina hükümetinin borcunun gerçek miktarını saklayarak yatırımcıların güvenini zedelese de Yunanistan, ülkesi borç sorun yaşayan tek ülke değil. Hem İspanya hem de Portekiz'deki konut sektöründeki çöküş, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un, bu ülkelerin notunu düşürmesini de beraberinde getirdi.

 

UZLAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR 

Yunanistan'ın finans piyasalarından borçlanmasının her geçen gün daha maliyetli hale geldiği bu dönemde, başını Almanya Başbakanı Angela Merkel'in çektiği Avrupalı liderler, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Yunanistanlı yetkililer kurtarma programı üzerinde anlaşma sağlamak için çaba sarf ediyor.

 

Fransız bankası Societe Generale'nin analistlerinden Ciaran O'Hagan konuyla ilgili olarak, "Piyasalarda giderek yayılan etki şimdi daha da gözle görülür hale gelmiş durumda... Olumsuz etki hızla yayılıyor" dedi.

 

Analistlere göre, İtalya'nın bugün yapacağı 8 milyar euroluk tahvil ihracına gelecek olan talep, Yunanistan ve Portekiz ile ilgili endişelerin euro bölgesinin diğer üyelerine de sıçrayıp sıçramadığını gösterecek.

    

Yorumları Göster
Yorumları Gizle