Gündem Haberleri

  Kağıt ekranlar gün sayıyor

  Hürriyet Haber
  03.03.2005 - 13:27 | Son Güncelleme:

  Philips, yaptığı açıklamada 'yuvarlanabilir' ekranlar geliştirmede kararlı olduğunu belirtti. 'Kağıt ekranlar' olarak da adlandırılan bu görüntü birimlerinin özellikle mobil cihazları daha cazip kılacağı düşünülüyor.

  Kullanıcılar bu sayede katlanmış veya yuvarlanmış ekranı açarak, küçük bir aygıta göre daha büyük bir görüntü alanı elde edebilecek.

  Bu tip görüntü birimleri, mobil araçlarda günden güne artan daha büyük ekran talebine bir çözüm niteliği taşıyor. Bu sayede, örneğin, kullanıcı PDA'inden veya akıllı telefonundan ekranı çıkarıp açarak film izleyebilecek. Ya da daha karmaşık bir şekilde, bu teknoloji kendini katlanıp cebinize giren bir gazete biçiminde gösterebilecek.

  Philips, güncel sürecin ve verimlilik çabalarının iki yıl içerisinde geniş çaplı bir üretime imkan sağlayacağını söylüyor. En yeni 5 inçlik PV-QML5 yuvarlanabilir ekran, şimdiden azaltılmış bir kurvatür yarıçapa ve kağıt benzeri bir görüş kontrastına sahip. Geliştirilmiş işlevsel ve mekanik ömrüyle bu aygıt, Philips tarafından bir sene önce "Polymer Vision" teknolojisiyle geliştirilmiş olan dünyanın ilk yuvarlanabilir ekran prototipi.

  Prototipin adı PV-QML5

  Olağan üstü ince (100 mikron/0.1 milimetre), QVGA (320x240 piksel) active-matrix ekranlı, yarıçapı 12.7 santimetre olan bu aygıta PV-QML5 ismi verildi. Aktif bir şekilde kullanılmadığında, ekran katlanarak 7.5 mm'den daha az bir kurvatür yarıçapına sahip kılıfına yerleştirilebiliyor. Dört gri katmanına sahip monokrom ekran, kullanıcıya kağıt tarzında bir konfor sağlıyor ve yüksek kontrast oranıyla (10:1) okumayı kolaylaştırıyor. Güneşli bir günde bile ekran okunabilirliğini kaybetmiyor. Philips'in açıklamasına göre, ekran diğer teknolojilerle karşılaştırılamayacak düzeyde bir enerji sarfiyatı yapıyor.

  İşin sırrı: Polymer Vision

  Mucize gibi gözüken bu teknolojiye yakından bakıldığında aslında çok da yabancı olmadığımız bileşenlerden oluştuğunu görebiliriz. Philips'in geliştirdiği Polymer Vision teknolojisinin temelinde, ekranı oluşturan birbiriyle etkileşimli, ince ve katlanabilir katmanlar bulunuyor. Arka, orta ve ön olarak tanımlanan bu üç katmanın her biri kendine has niteliklere sahip. Arka katmanda yarı plastik yarı organik bir film destek sağlıyor. Orta katman ise gene organik elektronikten oluşan aktive-matrix teknolojisini kullanarak görüntü sağlıyor. Ön kısım ise plastik bir tabaka üzerine basılmış elektronik mürekkep kullanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı