Gündem Haberleri

  Kafamıza Alman uydusu düşebilir

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  21.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NASA’ya ait 20 yıllık “Üst Atmosfer Araştırma Uydusu”nun tüm dünyayı tedirgin ettikten sonra 24 Eylül’de Kanada’ya düşmesinin ardından bu kez Alman uydusu ROSAT yolda.

  1.9 ton ağırlığa ulaşan toplam 30 uydu parçasının bugün ile pazartesi günleri arasında 53 derece kuzey ve 53 derece güney enlemleri arasında bir bölgeye 80 kilometre çapında enkaz bırakması bekleniyor. 36-42 kuzey enlemlerindeki Türkiye de, uydunun düşüş bölgesinde bulunuyor. Bilimsel çalışmalarda kullanılan ROSAT, 1990 yılında yaklaşık 550 kilometre yükseklikteki yörüngesine fırlatıldı ve uzaydan ilk röntgen ışınlı görüntüleri elde etti.

  1999 yılından beri haber alınamıyor

  Uydunun görevi resmi olarak 1999’da sona erdi. Bu tarihten beri uydu ile bağlantı kurulamadı. Uydunun itici motoru bulunmadığı için bu metal yığınının yörüngesini değiştirmek mümkün değil. Avrupa Uzay Ajansı Uzay Çöpü bölümü Başkanı Prof. Heiner Klinkrad, paniğe gerek olmadığını, her yıl tonlarca uzay çöpünün Dünya’ya düştüğünü belirterek, “Bir insanın kafasına uzay çöpü düşmesi 100 milyarda bir ihtimal” demişti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı