Gündem Haberleri

  Kafalar karıştı işte konuşulan senaryolar

  Hürriyet Haber
  06.07.2007 - 00:23 | Son Güncelleme:

  1.SENARYO: AKP, seçimlerde 367’den fazla sayıda milletvekili çıkarıp 11. Cumhurbaşkanı’nı tek başına seçer. Yeni Anayasa değişikliğiyle paketteki "11. Cumhurbaşkanı’nı halk seçer" ifadesini "12." olarak değiştirir. Referandum kabul edilir, 12. Cumhurbaşkanı’nı halk seçer.

  2.SENARYO: AKP, Meclis’i toplayıp Sezer’in veto ettiği ve referandum süresini 45 güne indiren yasayı tekrar kabul eder. Anayasa değişikliği, 16 Haziran’da yayınlandığı için 45 günlük süreç, Ağustos’a denk gelir. Referandum kabul edilir ve Cumhurbaşkanı, eylülde halk tarafından seçilir.

  3.SENARYO: Sezer, 2. senaryoya göre AKP’nin referanduma gidip Cumhurbaşkanı seçmesini engellemek için 22 Temmuz sonrası istifa eder. Anayasa gereği, 10 günde Cumhurbaşkanlığı seçim süreci başlar. Meclis fesholmamak için uzlaşır ve Cumhurbaşkanı, 367 ile parlamentoda seçilir. Yeni Anayasa değişikliği ile paketteki "11. Cumhurbaşkanı’nı halk seçer" ifadesi "12." olarak değiştirilmediğinden, referandum tartışmalı olur.

  4.SENARYO: Meclis’e giren partiler, "Parlamento’da seçime devam" konusunda anlaşır ve referandum, 367 sağlanarak yeni bir anayasa değişikliği ile kaldırılır.

  5.SENARYO: Yeni Meclis’te, partiler 367’yi bulamaz ve 11. Cumhurbaşkanı seçilemez. Seçimler yenilenir. Bu arada referandum kabul edilir ve kasımda, 11. Cumhurbaşkanı’nı halk seçer.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı