Gündem Haberleri

  Kafa kesiyorlar

  Hürriyet Haber
  14.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Halep kentindeki çatışmalar kızışırken, kentten korkunç infaz görüntüleri geliyor.

  El Bab kasabasında çekilen ve cumartesi günü video paylaşım sitelerine yüklenen görüntülerde, muhalifler posta ofisi binasının tepesinden altı kadar memur ve güvenlik görevlisini atarak infaz ettiler.

  Dün yayımlanan bir videoda ise bir kişiyi gözleri ve elleri bağlı bir halde yere yatırılarak kafası kesiliyor. Muhaliflerin, Esad yanlısı kişiyi infaz ettiği öne sürülüyor.

  SURİYE'DE KORKUNÇ İNFAZ / WEB TV

  Muhalifler bu kişilerin “milis” olduğunu iddia ederken, insan hakları uzmanları infazların savaş suçu olduğunu belirtiyorlar. Öte yandan muhalifler Şam’da El İhbariye televizyonunun dört kişilik ekibini kaçırdı. Kameraman Hatem Ebu Yahya’nın öldürüldüğü açıklanırken, muhaliflerin yayınladıkları görüntüde kanalın ünlü kadın muhabiri Yara Abbas’ın da tesettüre sokulmuş olması dikkat çekti.

  Komitelerle yönetiyorlar

  Suriye’de kimi noktalarda yeni bir düzen kurulmaya başlanıyor. İsyancılar, “kurtarılmış bölge” ilân ettikleri yerlerde kendi hukuklarını uygulamaya geçti. Rejim muhalifleri, ele geçirdikleri kentlerde hayatı normale döndürmek amacıyla komiteler oluşturuyor. Daha önce Baas rejimine ait idare binalarına yerleşen bu komiteler, fırınların nasıl çalışacağından, Türkiye sınırını geçişlerin ne şekilde olacağına kadar her şeyi kurallara bağlıyor. 35 bin nüfuslu Azaz’daki komiteyi yöneten Samir Hacı Ömer, “Burada bir devlet sistemi işletiyoruz” diye konuştu. Bu komitelerin halkı yönetme formüllerine ilişkin bazı soru işaretleri de gündeme geliyor. Örneğin farklı din ve mezheplerden olanlara yönelik davranışların ne şekilde olduğu, merak konusu. Bazı isyancıların açıklamaları kafa karıştırıyor. Halep’teki “devrim konseyi”ni yöneten Abdülaziz Selami, bakış açılarını, “Bizim için din, her şeyin temeli. Devrimin itici gücü” diye özetliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı