GeriGündem Kadriye’nin savaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadriye’nin savaşı

Kadriye’nin savaşı
refid:4912610 ilişkili resim dosyası

Harçlığını çıkarmak için yaz aylarında meyve toplamaya giden Kadriye, ağaçtan düşünce belini kırdı. Tekerlekli sandalyeye bağlı kalacaksın denildi. Ama Kadriye azmetti ve koltuk değnekleriyle yürümeyi başardı. Üniversiteyi de bitiren genç kız, şimdi işsizlik sorunuyla boğuşuyor.

DENİZLİ’nin Irgıllı Kasabası’nda yaşayan Kadriye Altuntaşoğlu’nun, Sakarya Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’nü kazanması ailesini mutluluğa boğmuştu. 1997-1998 öğretim döneminde 1’inci sınıfı başarıyla bitiren Altuntaşoğlu, yazı geçirmek için ailesinin yanına döndü. Harçlığını çıkarmak için meyve toplamaya giden 19 yaşındaki Kadriye, çıktığı elma ağacında dengesini kaybedince 4 metreden düştü. Belinde bir acı hisseden genç kızın bacakları diz altından itibaren hissizleşti. Belinin kırıldığını anlayan Kadriye, acı içinde kıvranırken kendisini kargatulumba kaldırmaya çalışanlara da engel olmaya çalıştı. Kadriye Altuntaşoğlu, örtü ve sopalardan yapılan ilkel bir sedyeyle hastaneye kaldırıldı.

YÜRÜYECEĞİME İNANDIM

İlk tedavisinin ardından gönderildiği İzmir Atatürk Araştırma Hastanesi’nde omurgası kırıldığı belirlenen Altuntaşoğlu hemen ameliyata alındı. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan aile, Kadriye’nin ameliyatı için ancak ucuz malzemeleri alabildi. Beline platin takılan Kadriye’nin bir daha yürüyemeyeceği ve ömür boyu tekerlekli sandalyeye bağlı kalacağı belirtildi.

Ancak yürüyebilme inancını hiç yitirmeyen ve bugün 27 yaşında olan Kadriye Altuntaşoğlu, "Bacağımda bazı şeyler hissediyordum. Yürüyebileceğime inanıyordum. On gün sonra taburcu olup Ankara İbn-i Sina Hastanesi’ne gittim. Akrabalarım okuldaki kaydımı dondurmaya gitti. Okul yönetimi ailemin sosyal güvencesi olmadığını öğrenince, üniversite hastanelerinden ücretsiz tedavi alabilmem için yardım ettiler. İki ay sonra belimdeki platin çıkartılıp yerine titanyum takıldı. Daha rahat hareket etmeye başladım. Uzun süre fizik tedavi gördüm. Ayağa kalkabilmek için uğraştım ve 8 ay sonra koltuk değnekleriyle ayağa kalktım" dedi.

İŞSİZLİĞİ YENEMEDİ

Eğitimine geri dönen Altuntaşoğlu, sakatlığından kaynaklanan bazı masrafları karşılayamayınca burs aramaya başladı. Yardımına İstanbul Lions’lar yetişti. Üçüncü sınıfta Kadriye’nin sırtında yine ağrı başladı. Titanyum desteğin çıktığı anlaşılınca Kadriye Altuntaşoğlu 2001 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde yine ameliyat oldu. Yeni titanyum takılan Altuntaşoğlu’nun bacağındaki his yine kayboldu ve tekerlekli sandalyeye bağlandı. Pes etmeyen Kadriye Altuntaşoğlu, fizik tedavi ve kendi kendine çalışarak 3 ay sonra yine ayağa kalkmayı başardı.

2003 yılında okulunu bitiren Altuntaşoğlu, bir iş bulup kimseye bağımlı ve ailesine yük olmadan yaşamayı istiyordu ama bu sefer azmi, hayallerini gerçekleştirmeye yetmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl açtığı kadro için başvuran binlerce kişi arasında kendine yer bulamadı. Öğretmenlik hayallerini yitiren Altuntaşoğlu, başka bir iş edinebilmek için bilgisayar kursu aldı ama bu da çare olmadı. Başvurduğu yerler ya 150-200 YTL maaş önerdi ya da görmezden geldi. İş ve İşçi Bulma Kurumu’ndan da bir sonuç çıkmadı. Felci yenmesine rağmen işsizliği yenemeyen Kadriye Altuntaşoğlu, tedavisi için yeşil kart almak zorunda kaldı.

Sadece tüketici bir birey haline geldiğini vurgulayan Kadriye Altuntaşoğlu şöyle diyor: "Üretici olmak istiyorum; ama işsizlik sorununu çözemedim. Gerekli tedavilerim için de çalışmam gerekiyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle