Gündem Haberleri

  Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

  Hürriyet Haber
  05.06.2017 - 18:13 | Son Güncelleme:

  Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusu binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte akıllara gelen ilk şey Kadir Gecesinin ne zaman idrak edileceği oldu. Bu mübarek gecede binlerce vatandaş Allah'a ellerini açıp dualarını edecek. Peki, Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? İşte, Diyanet İşleri tarafından verilen o tarih.

  Kadir Gecesi 2017 yılında ne zaman idrak edilecek sorusunun cevabını araştırma konusu oldu. Dinimizce çok önemli bir yere sahip olan 2017 Kadir Gecesi, Ramazan ayının son günlerinde vuku bulacak. Peki, 2017 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? Kadir Gecesi'nde nasıl ibadet etmek gerekiyor? İşte, milyonlarca kişi tarafından merak edilen konunun detayları.

  KADİR GECESİ NE ZAMAN

  İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi 21 Haziran 2017 çarşamba gününe denk geliyor. Kadir Gecesi'nde kılınan namaz bir ömre bedel sayılırken edilen hiçbir duada geri çevrilmiyor. Kadir Gecesi'nin önemi Kuranı Kerim'in bu ayda indirilmesinden ileri geliyor.

  KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

  Kadir Gecesi, Müslümanlara göre çok hayırlı ve mübarek sayılan bir gecedir. Kur'an'da şöyle tanımlanmıştır:

  "Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

  İnna enzelnahu fi leyletil kadr. Ve ma edrake ma leyletül kadr. Leyletülkadri hayrun min elfişehr. Tenezzelül melaiketü verruhu fiha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta madla'il fecr.

  KADİR GECESİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI

  * Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  * Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

  Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

  * Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

  * Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

  * Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

  * Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

  * Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

  * Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı