Gündem Haberleri

  Kadir Gecesi’nde Suriye pazarlığı

  Hürriyet Haber
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) sonuçları merakla beklenen dördüncü olağanüstü toplantısı dün gece gerçekleştirildi.

  Devlet başkanları tarafından temsil edilen 56 üye ülkenin davet edildiği toplantıda, 57’nci üye Suriye’de yaşananlar tartışıldı. Kadir Gecesi’ndeki gerçekleştirilen zirveden önce dışişleri bakanları, bir ön buluşmada biraraya geldi. Toplantıda, Esad rejiminin kanlı operasyonları nedeniyle, Müslüman nüfusu ağırlıklı ülkelerin devletlerince de eleştirilen Suriye’nin üyeliğinin askıya alınması tartışıldı. Bakanlar, ‘mutlak çoğunlukla’ Suriye’nin üyeliğinin askıya alınmasını tavsiye etti.

  Suriye ile ilgili karar tasarısında Suriye’nin birlik, egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesine yönelik İİT’nin ilkeli tutumu teyit edilirken, Suriye’de kan dökülmesi kınandı. Şiddet ve kan dökülmesinde baş sorumluluğun Suriye hükümetine ait olduğunun altının çizildiği bildiride, Suriye’nin bir Türk askeri uçağını düşürmesi de tepki çekti. İslami değerler ve insan hakları çerçevesinde Suriye’nin topyekün iç savaştan kurtarılması maksadıyla ülkede şiddet, öldürme ve yıkıma derhal son verilmesi çağrısı yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı