Gündem Haberleri

  Kadınların TCK zaferi

  Nuray BABACAN/ANKARA
  18.10.2003 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Kadınlar, TBMM'de bekleyen yeni Türk Ceza Kanunu tasarısı için başlattıkları mücadeleyi kazandı. Tasarıdaki kadınlarla ilgili bölümler gözden geçirilecek.

  Kadınlar, Meclis’te bekleyen yeni Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) evlilikte zorla ilişki, tecavüz, aile içi şiddet gibi maddelerinde ‘ayrımcılık’ yapıldığını savunarak, başlattıkları mücadeleyi kazandılar.

  Tasarıyı inceleyen TBMM Adalet Alt Komisyonu, düzenlemedeki ‘kadın maddelerinin’ yeniden tartışmaya açılması kararlaştırdı. Yeniden yazılması gündeme gelen, eleştiri konusu maddelerin bazıları şöyle:

  Rıza ile tecavüz: Tasarıda ‘‘küçüklerin ve çocukların rızası ile ırzına geçilmesi’’ ifadesi değiştirilecek. 15 yaşından küçüklerde rızanın olamayacağı açıkça belirterek, bu suça verilecek ceza artırılacak.

  Evlilikte zorla ilişki: Yeni TCK'nın evlilikte kadının rızası olmadan cinsel ilişkinin tecavüz sayılması ve verilecek cezaların artırılmasına ilişkin bölümleri de yeniden tartışmaya açılacak.

  Patronlara ceza: İş yerlerinde amir ya da patronlarca gerçekleştirilen cinsel suçların cezalarının da artırılması isteniyor. Kişinin ekonomik yönden bağımlı olduğu kişilerce taciz edilmesinin, ağır psikolojik baskı oluşturduğu belirtildi.

  İLGİNÇ CEZALAR

  Lezbiyen tecavüzüne 3 yıl hapis

  ADALET Alt Komisyonu'nun bir ay sürecek çalışmalarından sonra aralık ayında TBMM Genel Kurulu'na gelmesi beklenen yeni TCK tasarısı, itiraz edilen maddelerin dışında, cinsel suçlara ilişkin çarpıcı düzenlemeler içeriyor. Tasarının altıncı bölümündeki ‘‘Cinsel Bütünlüğe ve Edep Törelerine Karşı Suçlar’’ bölümü özetle şu düzenlemeleri getiriyor:

  Tecavüz suçunun mağdurunun ölümü halinde müebbet hapis cezası verileceği hükme bağlandı.

  ZORLA ORAL SEKSE 1 YIL

  Zorla oral seks, ilk kez tecavüz sayılıp cezalandırıldı. Tasarı ile lezbiyenlerin de ırza geçmeye kalkışma suçunun sanığı olarak ilk kez 3 yıla kadar hapisle yargılanmasına kapı açıldı.

  Hamile olduğunu bilerek eşini ya da birlikte olduğu kadını çaresiz durumda bırakıp giden kişinin 1 yıla kadar hapisle yargılanma yolu açıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı