Gündem Haberleri

  Kadınların iç çamaşır merakı

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadınlar neden iç giyime bu derece önem veriyorlar? Ünlü yazar Germaine Greer ‘‘The Observer’’ gazetesinin geçtiğimiz hafta yayınlanan pazar ekinde ‘‘Harika sütyenleri yakıp daha rahat birşeyler giyme zamanının geldiğini’’ yazıyor.

  Lingerie sözcüğü Fransızlar'ın iç giyime verdikleri iç gıcıklayıcı bir isim. Külotlar, sütyenler, korseler... Bu saydığım giyeceklerin her biri de biçimine göre çeşitli sınıflara ayrılıyor. İç giyim kategorisine giren giyeceklerin çeşidi o kadar fazla ki burada saymaya imkan yok. Bütün bu saydıklarımı kimler giyiyor? İç giyime neden bu kadar önem veriyoruz?’’ diyor ünlü yazar Germaine Greer.

  Geçen yıl İngilizler iç giyim uğruna tam 1.6 milyar sterlin harcamışlar. 1991'e göre iç giyim masrafındaki artış yüzde 25 oranında. Her yerde karşımıza çıkan görüntülerin, reklamların iç giyim harcamalarını etkilediği kesin. İç giyim, Citroen arabalardan Vogue website'sinin satışına kadar her türlü tüketimde etkili oluyor. Önümüzdeki ay, Londra'da British Council tarafından bir İçgiyim sergisi açılacak.

  İç çamaşırları modaya uyuyor

  ‘‘Yetişme çağımdayken kadın iç giysilerinin bazıları temel giyecekler olarak adlandırılırdı. Eğer giysinizin güzel görünmesini istiyorsanız, temel iç giysilerden yararlanmalıydınız. İşte bu yüzden ondört yaşına gelince ilk sütyeninizi ve iççamaşırınızı ısmarlamanız gerekirdi. Sütyen için ölçü alan kişi genellikle boğuk sesli, çenesi kıllı, yaşı ilerlemiş bir kadın olurdu. Korse öylesine iğrenç bir giyecekti ki (hala da öyle), sevgilinizle buluşmadan önce bir koşu tuvalete gidip onu çıkarmak isterdiniz. Günümüzde ise vücudun arka kısmının dik olması için egzersizlerden yararlanılıyor ve artık şeritlerle tutturulan minicik bir külotla popoyu örtmek yeterli.’’

  En çok Amerikalı kadın alıyor

  İç giyimin bir işlevi de vücudu soğuktan korumak. Prenses Diana, rutubetli ve cereyanlı salonlarda saatlerce durup da hastalanmamasını tuvaletlerinin altına giydiği ısıtıcılı külotlarla sağladığını açıklayarak hayranlarını heyecanlandırmıştı. Artık binalarda ısı yükseldiği için iç giyimlerle soğuktan korunma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor.

  ‘‘İngiliz erkeklerinin çoğu fanila giymiyor. Fanila giyenler ise üzerine gömlek giyme gereğini duymuyorlar. Aslında doğru dürüst iç giyecekler ya hiç giyilmiyor ya da iç giysi olmaktan çıkıp günlük kıyafet yerine geçiyor. İç giyimin sizi soğuktan korumak için kullanıldığını düşünürseniz, sıcak ülkelerde yaşayanların iç giyime daha az önem verdiklerini tahmin edersiniz. Ve bu tahmin büyük ölçüde doğrudur. Vücutlarının mahrem yerlerini küçük bir deri parçasıyla örtüp hayatları boyunca çıplak yaşayan ilkel kavimler de batılı misyonerlerin etkisinde kalarak zamanla Avrupalıların giyim alışkanlıklarını benimsiyorlar. Kuşkusuz böylece çamaşır giymeye de başlıyorlar.’’ diyor.

  Günümüzde iç giyimin ne kadar önemli olduğu her geçen yıl artan satışlardan belli. Biz de de yurtdışında olduğu gibi kadınlar iç çamaşırına oldukça düşkün. Konuyla ilgili olarak Ten Mayo ve İç Giyim'in sahibi Deha Orhan'dan bilgi aldık. ‘‘Ten marka iç çamaşırlarının geçen yıl ki cirosu altı trilyonu geçiyor. Ne Türkiye'nin, ne de İngiltere'nin iç çamaşırında Amerika'yı geçmesi mümkün değil. Çünkü Amerikalı bir kadın yüz dolarının on dolarını kesinlikle iç çamaşırına harcar. Bu İngiliz kadını için beş dolarsa, Türk kadını için bir dolardır. Ancak yine de eskiye oranla iç çamaşırı satışları arttı. Bir de kadınların atlet giyme alışkanlıkları ortadan kalksa daha iyi olacak.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı