Gündem Haberleri

  Kadınların akciğeri daha hassas

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadınlarda akciğer kanseri daha sık görülüyor. Nedenini araştıran bilim adamları bunun genetik bir bozukluktan kaynaklandığını saptadı.

  Amerikalı bilim adamları akciğer kanserine yol açtığı sanılan bir gen bozukluğunun kadınlarda daha yaygın görüldüğünü belirledi. Pittsburgh Üniversitesi uzmanları, Ulusal Kanser Enstitüsü dergisinin son sayısında yayımladıkları araştırmada kadınların akciğer kanserine yakalanma olasılığının genetik bozukluk nedeniyle iki kat arttığını açıkladı.

  Erkekler daha şanslı

  Bilim adamları uzun süredir kadınlarda akciğer kanserinin erkeklere oranla iki kat fazla görülmesinin nedenlerini araştırıyordu. Dana Farber Kanser Enstitüsü Onkoloji Bölüm Başkanı Dr. Bruce Johnson, yaşamı boyunca sigara içmemiş kadınlarda bile akciğer kanseri oranının yüksek olmasının bilim adamlarını yıllardan bu yana yakından ilgilendiren sorun olduğunu söyledi. Ayrıca bir kadının, kendisiyle aynı miktarda sigara içen erkeğe göre akciğer kanseri olma olasılığı da neredeyse iki kat yüksek çıktığı dikkat çekti.

  Sigara kadar tehlikeli

  Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları bu durumun 'X' kromozomundaki bir genle ilgili olduğunu belirledi. Akciğer hücrelerinin duvarlarını kaplayan bir proteinin üretimini düzenleyen bu gendeki hatanın proteinin yapısını değiştirdiğini saptadı. Genetik bozukluğun, ciğerlerde sigara kadar tahribat yaptığını ortaya çıkaran araştırmacılar, böylece sigara içmeyen kadınların kansere yakalanmasının nedenlerini ortaya çıkardı.

  Araştırmayı yürüten ekipteki Jill Sigfried, sigara içmeyen kadın ve erkekleri karşılaştırdıklarında, erkeklerin herhangi bir sorun yaşamadıklarını gördüklerini kadınlarda ise yüzde 55 oranında kanser vakasına rastladıklarını söyledi.

  Aynı protein bozukluğunun, sigara içen erkeklerde bile yüzde 20'nin altında olduğuna dikkat çekildi. Bilim adamları araştırmanın şimdilik sadece kanser hastaları üzerinde yoğunlaştırıldığını, çalışmaların sağlıklı kadınları da kapsayacak şekilde süreceğini bildirdi.

  Pitssburgh Üniversitesi uzmanları araştırmalarını çok daha büyük örneklem üzerinde tekrarlayacaklarını, büyük araştırmanın küçük bir örnek üzerinde varılan sonuçların doğruluk derecesini göstereceğini kaydetti. Dr. Sigfried, gerçekten 'X' kromozomundaki bir genin bozukluğu ile akciğer kanseri arasında bağ kurulması halinde bir ilaçla gen bozukluğu etkisinin giderilebileceğini bunun belki de akciğer kanserini önleyebileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı