Gündem Haberleri

  Kadınlar ‘itfaiye eri’ olacak

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  01.10.2007 - 11:45 | Son Güncelleme:

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Türkiye'de ilk kez 657 sayılı Devlet Mumurları Kanunu'na göre istihdam etmek üzere kadın ‘itfaiye eri’ alacak. Açılan sınavda, 5 boş kadın itfaiye eri kadrosu için 9 kadın yarışacak.

  Halen bazı belediyelerin itfaiye birimlerinde görev yapan kadınların, ‘tekniker’ gibi değişik kadrolarda bulundukları, Antalya'da göreve başlayacak kadınların ise, Türkiye'de ilk kez ‘İtfaiye eri’ kadrosunda istihdam edilecekleri belirtildi.

  Türkiye'de biri Akdeniz Üniversitesi'nde olmak üzere toplam 3 üniversitede bulunan ‘İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği’ bölümü mezunu kadın itfaiyeciler için açılan devlet memurluğu kadrosuna 21 kişi başvurdu. 5 kişilik kadın ‘itfaiye eri’ kadrosu için 15 kadını sınava çağırmak isteyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, yeterlilik koşullarını yerine getiren sadece 9 kadın bulabildi. Hasibe Kozan, Tuğba Özdemir, Sümeyra Ergen, Nilüfer Çağlar, Esra Karapür, Esma Sert, Tuğba Koçak, Elif Mesci Dilekçi ve Kübra Tosun'un başvuruları kabul edildi ve sınava girmeye hak kazandı.

  Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda başarılı olmak, 26 yaşından gün almamış olmak ve boy kilo orantısı aranan 9 kadın aday, 1 Ekim Pazartesi günü Ahatlı'da bulunan İtfaiye Daire Başkanlığı'nda yapılacak iki aşamalı sınavda yarışacak. Birinci bölümde Atatürk İlkeleri gibi konulardan sözlü sınava girecek olan kadın itfaiyeci adayları, daha sonra dayanıklılık testine tabii tutulacak.

  5 kişilik kadın itfaiyeci kadrosu dışında, 33 erkek itfaiyeci kadrosu için de sınav yapılacak. Erkek itfaiyeci kadrosu için de 55 kişinin başvurduğu bildirildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı