Gündem Haberleri

  Kadınlar işte susuyor sokakta ise bağırıyor

  Hürriyet Haber
  08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KESK’in 972 kadınla yaptığı şiddet araştırmasına göre kadınlar işyerinde amirleri tarafından aşağılanıyor ve çoğu sessiz kalıyor. Sokakta ise sözlü taciz ve sarkıntılıkla karşılaşan kadınlar kendilerini ‘bağırarak’ koruyor.

  KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Ekim 2010’da 15 ilde “Kamusal Alanda Kadına Yönelik Şiddet Araştırması” yaptı. Araştırma kapsamında 972 kamu emekçisi kadınla yüz yüze görüşmeler yapıldı. Kadınlara, kamusal alan olarak tanımlanan iş yeri, sokak ve kamusal güç-kolluk kuvvetleri başta olmak üzere kadınların şiddete ilişkin deneyimlerine yönelik sorular soruldu.

  Kadınların yüzde 30’u iş yerinde amirleri tarafından takdir edilmediklerini, yüzde 25’i iş yükünün fazla olduğunu, yüzde 24’ü amirlerinin kendilerine bağırdığını, yüzde 22’si kendisine saygı gösterilmediğini, yüzde 13’ü dinlenilmediklerini, yüzde 11’i aşağılayıcı davranışlarla, tavırlarla karşılaştıklarını ifade etti. Kadınların 16’sı amirlerinin giyimlerine, yüzde 7’si saçlarına ve makyajlarına karıştığını belirtti. Bu tür davranışlarla karşılaşan kadınların yüzde 60’ından fazlası herhangi bir şey yapmıyor, olayı suskunlukla geçiştiriyor.

  Kolluk kuvveti şiddeti

  KADINLARIN dörtte biri sokakta fiziksel taciz ve sarkıntılığa maruz kaldığını ifade etti. Sokakta uygulanan şiddete karşı “bağırma”, tepkilerin başında geliyor. Yüzde 33’ü sokakta şiddete karşı hiçbir şey yapmıyor ya da yapamıyor. Kamusal gücün-devletin kolluk kuvvetlerinin aşağıdaki davranışlarından herhangi birine maruz kaldınız mı?” sorusuna yüzde 16.2’si kolluk kuvvetlerinin kendilerine bağırdığını ve azarladığını, yüzde 11.9’u aşağılayıcı ve küçümseyici tavırlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı