Gündem Haberleri

  Kadınlar "Güzel ve Dahi"de aşağılanıyor

  ANKA
  16.07.2007 - 18:22 | Son Güncelleme:

  Üniversiteli Kadınlar, “Güzel ve Dahi” isimli programda, kadınların aşağılandığını ve kadın bedeninin nesneleştirildiğini belirterek, programın yayından kaldırılmasını istedi.

  Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun ardından Üniversiteli Kadınlar Forumu da "Güzel ve Dahi"de "kadınların aşağılandığını" savunarak, programın yayından kaldırılmasını istedi.

  Üniversiteli Kadınlar Forumu (ÜKF) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 7 Temmuz’da yayına başlayan programda, cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı, kadınların aşağılandığı ve kadın bedeninin nesneleştirildiği kaydedildi. Yarışmada “dahi” olarak sunulan erkeklerin amacının güzellere beynini kullanmayı, “güzel” kadınların amacının da dahilere kadınlara nasıl davranılacağını öğretmek olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, güzel bir kadının beynini kullanamayacağı iddiası, kadınlara yönelik aşağılama olduğu ifade edildi.

  Açıklamada, geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde erkeklerin yaratıcı, akıllı ve konusunda uzman bir cins, kadınların ise süs nesnesi olarak sunulduğu eleştirisi yapıldı.

  Açıklamada şöyle denildi:

  “Bu yaklaşım, bir yandan bilgiyi erilleştirerek pek çok kadının günlük pratiklerinden elde ettiği bilgi birikimini önemsizleştirmektedir. Diğer yandan da, mühendislik, tıp, fen bilimleri, sosyal bilimler eğitimi alan ve uzmanlaşan kadınları yok saymaktadır.

  Soruları bilemeyen yarışmacı kadınların masanın üzerinde dans ettirilmesi kadın bedeninin nesneleştirilmesinin bir örneğidir. Toplumsal normlara göre güzel ve çekici olan, alışveriş yapan, modayı takip eden, şık giyinen kadın
  idealleştirilmekte ve bu yarışmada seyirlik bir malzemeye dönüştürülmektedir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı