Gündem Haberleri

  Kadınlar da tecavüz edebilir

  DIŞHABERLER SERVİSİ
  08.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD artık, kadınların da erkeklere tecavüz edebileceğini kabul etti. Kişiyi anal ya da oral sekse zorlamak da tecavüz kapsamında.

  ABD’de uzun yıllardır tartışılan tecavüz yasası nihayet değişti. Obama yönetiminin bu konudaki en büyük yeniliği, tecavüz tanımını cinsiyet bağlamından çıkarmak oldu. Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, “80 yıldır beklenen düzenleme yapıldı, bu bir zaferdir” sözleriyle duyurduğu yeni tanım gereği, kişiyi anal ya da oral sekse zorlamak, hattâ saldırı sırasında farklı nesnelerin kullanılması da tecavüz alanına girdi.

  Direnme şartı kalktı

  Yeni tanımın bir başka boyutuysa, reşit olmadığı için rıza yaşının altında bulunan ya da zihinsel/fiziksel nedenlerle rıza gösteremez kabul edilen kişilerin yanı sıra, alkol veya uyuşturucunun etkisi nedeniyle saldırıya karşı koyamayan şahısların da maruz kaldığı kötü cinsel muameleyi tecavüz olarak belirlemesi. Ayrıca eylemin tecavüz sayılması için kurbanın “direnme” şartı da kaldırıldı. Bu düzenlemenin ardından, ABD’deki mahkemelerde görülen tecavüz davalarının sayısının hızla artması bekleniyor. 

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı