Gündem Haberleri

  Kadınlar arkadan vuruyor

  Hürriyet Haber
  07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü, kadın sürücülerin erkeklerden daha dikkatli olduğunu belirledi. Ancak kadın sürücülerin, daha çok arkadan çarparak kazalara neden olduğu ortaya çıktı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün araştırmasına göre, kadın sürücüler çoğunlukla ‘arkadan çarparak’ kaza yapıyor.

  Türkiye'de motorlu taşıt sayısı 11 milyona ulaşırken, sürücü belgesi olan kişilerin sayısı ise 8 milyonu aştı. İstanbul'da ise 1998 Temmuz ayı sonu itibariyle 2 milyon 6 bin 18'i erkek, 475 bin 959'u kadın olmak üzere toplam 2 milyon 481 bin 977 sürücü belgeli kişi bulunuyor.

  Kadın sürücülerin erkek sürücülere göre daha dikkatli olduklarının belirtildiği araştırmada şu ifadelere yer verildi: ‘‘Trafiğe çıkma konusunda erkeklere göre daha cesur olduklarını gördüğümüz bayan sürücülerin karşılaştıkları trafik kazalarına baktığımızda, işlenen kusurların başında arkadan çarpma, kavşaklarda ilk geçiş hakkına riayet etmemek ve manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak gelmektedir. Bayan sürücülerin en çok ihlal ettikleri kuralların başında park yasağına uymamak geliyor.’’

  Araştırmada, 1998 yılı Temmuz sonu itibariyle İstanbul'da 167 bin 991 erkek sürücü ve 4 bin 950 kadın sürücünün trafik kazalarına karıştığı belirlendi. Bu kazalarda 41 erkek ve 5 kadın sürücü hayatını kaybetti. Kazalarda bin 325 erkek sürücü, 221 de kadın sürücü yaralandı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı