Gündem Haberleri

  Kadını toplumdan tecrit için İslam'ı kullanıyorlar

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Kadın Komisyonu, Ankara'da Anneler Günü toplantısı düzenledi. Şehit anaları, toplantıya katılanları ağlattı. MHP Lideri Bahçeli, ‘‘Kadını sosyal hayattan tecriti ifade eden ve bunu yüce dinimiz İslam'la maskelemeye çalışan yaklaşımları reddediyoruz’’ dedi.

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisince Anneler Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda ağlamamak için kendini zor tuttu. MHP Kadın Komisyonu'nun düzenlediği Anneler Günü toplantısına katılan Bahçeli, şehit annelerinin konuşmaları sırasında ağlamamak için kendini zor tuttu. Güneydoğu'da görev yapan Bahçeli'nin korumaları, kendilerini tutamayıp hıçkırarak ağlayanlar arasında yer aldı.

  Bahçeli, Ankara Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'ndaki toplantıya gelişinde ve ayrılışında ‘Başbakan Devlet’ sloganı atıldı. Coşkulu ‘Asenalar’a seslenen Bahçeli, aileyi ‘toplumun çekirdeği, ruhu’, anneyi de ‘ailenin temel direği, toplumun gerçek manevi mimarı’ olarak niteledi. Az gelişmiş ülkelerde kadının kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta geri planda kaldığına işaret eden Bahçeli, gelişmiş toplumlarda ise kadının alınıp satılan bir meta, tüketim aracı ve cinsel obje olarak algılandığını söyledi.

  CİNSİYET AYRIMCILIĞI SOSYALBÖLÜCÜLÜK

  Bahçeli, özetle şunları söyledi: ‘‘MHP her zaman kadınlarımızı toplumsal yapının ayrılmaz ve eşit bir parçası olarak fert, diğer yandan da siyasi sistemin parçası olarak eşit siyasi ve hukuki haklara sahip birer yurttaş olarak değerlendiriyor. Türk milliyetçileri, cinsiyet ayrımcılığını, ‘Sosyal bölücülük' olarak tanımlayan; fert, aile ve toplum arasındaki ahenkli ve adil bir dengenin sağlanmasını zorunlu gören bir bakış açısına sahip. Kadını sosyal hayattan tecriti ifade eden ve bunu yüce dinimiz İslamla maskelemeye çalışan yaklaşımları reddediyoruz. Türk kadını, doğasından kaynaklanan iffet ve faziletinin yanı sıra, fedakar ve cefekardır.’’ ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı