Gündem Haberleri

  Kadına şiddete Acar denetçi

  Şehriban OĞHAN
  24.09.2015 - 00:07 | Son Güncelleme:

  Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda en kapsamlı sözleşme olarak tanımlanan İstanbul Sözleşmesi’nin uluslararası denetim organı olan GREVIO’nun başkanı Prof. Feride Acar oldu.

  AVRUPA Konseyi’nde aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesini öngören, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin izleme ve denetim organı Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu (GREVIO) Başkanlığı’na Prof. Dr. Feride Acar seçildi. Türkiye’nin yanında Sırbistan, Fransa, Portekiz, İspanya, İtalya, Avusturya, Arnavutluk, Malta ve Karadağ’ı temsil eden 10 uzmandan oluşan komitenin başkanlığına oybirliğiyle seçilen Acar, GREVIO’nun ilk başkanı oldu. ‘İstanbul’ olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni imzalayan 17 ülke başta olmak üzere Avrupa Konseyi üyesi 49 ülkeyi denetleyecek olan GREVIO, ülkeleri ziyaret ederek yerinde tespitlerde bulunacak. Ayrıca devletlerden İstanbul Sözleşmesi’ni nasıl uyguladıklarına dair raporlar isteyebilecek.

  BAYRAM HEDİYESİ

  Acar’ın GREVIO Başkanlığı’na seçilmesi kadın örgütlerinde de memnuniyet yarattı. Kadın örgütleri iletişim ağı Uçan Süpürge kurucusu Halime Güner, Acar’ın yeni görevinin Türkiye’deki aktif kadın örgütlerine bayram hediyesi olduğunu söyledi: “Bu kadar tecrübe, bilgi ve deneyim hiçbir ülkede olamaz. Umudumuzu kaybettiğimiz bir dönemde bize moral verdi.”

  FERİDE ACAR KİMDİR?

  ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi olan Acar, 1980’li yıllardan bu yana kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında çalışıyor. Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi’ne (CEDAW) 2 dönem başkanlık da yapan Acar, Türkiye’nin adayı olarak önerildiği sürecin ardından ilk turda en yüksek oyla GREVIO üyeliğine seçilmişti.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı