Gündem Haberleri

  Kadın vekiller: EĞİTİM ŞART!

  Turan YILMAZ/ANKARA
  31.07.2015 - 09:06 | Son Güncelleme:

  HDP, Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan’a “Bir kadın olarak sus” diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ‘kadın eğitimi’ önerdi.

  HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Kendisine eğitim verebiliriz” önerisinde bulunurken, Aydoğan da, “Partimizde düzenli olarak erkek egemen anlayışa karşı eğitim yapılır. Bu anlayışın temsilcisi Arınç’ın da bu eğitime ihtiyacı var” dedi. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da, “Erkek disiplini kurmak istiyor” dediği Arınç’ın utanmasa kadınları kırmızı biberle terbiye edeceğini savundu.

  BİZİMKİLER EĞİTİMDEN GEÇER
  Buldan, önceki günkü Meclis oturumunda yaşanan olayın ardından düzenlediği basın toplantısında Arınç’ı, ‘cinsiyetçi yaklaşım’la eleştirerek, “Arınç’ı, bundan sonra konuşmasına, kadınlara yaklaşımına dikkat etmeye, kadınlarla ilgili konuşurken, sataşırken, hakaret ederken bir değil bin kez düşünmeye davet ediyorum. AKP’nin aslında kadına yaklaşımı ortadadır. Tüm AKP’li erkek milletvekillerini kadın konusunda eğitime davet ediyoruz. İsterlerse Sayın Arınç da bu eğitime katılabilir, biz kendisine bir eğitim verebiliriz” dedi.
  Aydoğan ise Hürriyet’e, HDP olarak parti içinde milletvekilleri de dahil erkek üyelere ve çalışanlara yönelik erkek egemen anlayışa karşı eğitim verildiğini söyledi. Aydoğan, “Partimizdeki erkekler kadın meclislerimizin verdiği bu eğitimden geçerler. Şüphesiz partimizdeki erkekler de erkek egemen anlayışın altındadır, herkesin bu eğitime ihtiyacı var. Tabii, en çok da bu anlayışın en iyi temsilcisi Arınç’ın ihtiyacı var” dedi.

  Aydoğan şunları söyledi:
  “Erkek egemen bir dili asla kabul etmiyoruz. Dönem dönem bazı arkadaşlarımız örneğin ‘bayan’ diye hitap ediyor, eğitimden sonra ‘kadın’ demeyi öğreniyorlar, yine de bazen ağızlarından kaçırdıklarında özür dileyip düzeltiyorlar. Biz AKP zihniyetini tanıyoruz. Özür dilemeyeceklerini bile bile özür beklediğimizi söylemiştik, amacımız bu zihniyeti teşhir etmekti. Twitter’dan yaptığı açıklamada da özrü kabahatinden büyük değerlendirmeler yaptı, bizi şov yapmakla niteledi. Kadın özgürlüğü mücadelesini en temel alanlardan biri olarak gören ve bu alanda da mücadele yürüten kadınlarız. Düşüncelerimizi her ortamda ne tür sözel şiddet gelirse gelsin açık ve net olarak da ifade ederiz. Kimseden de izin almayız.”

  BAKIŞ SANSÜRÜ UYGULAMIŞTI

  CHP Ankara Millletvekili Aylin Nazlıaka da Hürriyet’e, şu değerlendirmeyi yaptı: “Arınç’ın amacı Meclis disiplini değil erkek disiplini kurmaktır. Kendisi daha önce Meclis kürsüsünden hesap sorduğum bir anda bana da benzer bir tavır göstermişti. ‘Bana bakmadan konuşun, bir kadın milletvekilinin yüzüme bakarak konuşmasından mahçup oluyorum’ demişti. Yani bakış sansürü uygulamıştı. Dün de kendi çapında konuşma sansürü uygulamaya çalıştı. Utanmasa kadınları kırmızı biberle terbiye edecek. Kimse kadınları istediği zaman konuşturup istediği zaman susturamaz. Biz susarsak meydan Arınçgiller familyasına kalır. Bir kadın olarak ne yapacağımızı özgül ağırlığı sıfır olanlardan öğrenecek değiliz. Onlar kadınları susturacaklarına silahları sustursunlar.

  SUSMUYORUZ, SİZ SUSUN

  CHP Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan da, “Emeğimiz de bedenimiz de sözümüz de bizimdir. Bu kaçıncı, anlayın artık susmuyoruz, siz susun. Kadının davranışını, kahkahasını, giyimini sorgulayan bu zihniyet bizi yıllardır yönetiyor. İktidar dönemlerinde kadın cinayetlerindeki artışın en büyük nedenlerinden biri; her fırsatta kadını hedef gösteren cinsiyet ayrımcılığına yönelik politikalar ve bu politikaların topluma aşılanmasıdır. Kadına karşı her türlü ayrımcılığa ve kadını ikincilleştiren zihniyete karşı, örgütlü kadın mücadelemiz devam edecektir. Kadını yok saymak yapılan en büyük yanlıştır, er veya geç bunu anlayacaklar” dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı