Gündem Haberleri

  Kadın olduğunu bilerek vurdular

  Hürriyet Haber
  23.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Halep’te öldürülen ‘Cesur Yürek’ lakaplı kadın gazeteci Mika Yamamoto’nun son anlarını anlatan eşi Kazutaka Sato, “20-30 metreden ateş ettiler. Kadın olduğunu sanırım gördüler. Suriye hükümeti ve ordusu hakkında söyleyecek söz bulamıyorum” dedi. Japon gazetecinin Kilis’teki naaşı bugün İstanbul’dan ülkesine götürülecek.

  IRAK ve Afganistan savaşlarını da yakından takip etmiş bir isim olan 45 yaşındaki deneyimli Japon gazeteci Mika Yamamoto’nun kocası ve meslektaşı Kazutaka Sato, eşinin son anlarını anlattı. Kilis’te açıklama yapan Sato, “O bir kadındı, onlar da (Suriye askerleri) sanırım onun kadın olduğunu gördüler ama yine de ateş ettiler. Çok üzgünüm. Suriye hükümeti ve ordusu için söyleyecek söz bulamıyorum. Onu kurtaramadım, sağda, arkamda iki-üç metre uzağımdaydı. Derhal 20-30 metre mesafeden ateş etmeye başladılar. Suriye ordusu hakkında bir fikrim yoktu, çünkü biz gazeteciyiz. Biz çatışma alanına gitmek istiyorduk. Dünyaya Suriye’de olup biteni göstermek bizim görevimiz” diye konuştu.

  Mika’nın son videosu

  Japon gazeteci çiftin bağlı olduğu bağımsız haber ajansı Japan News de Yamamoto’nun son anlarını gösteren bir video yayınladı. Eşi Sato ile Halep sokaklarında devriye gezen isyancıların aracını takip eden Yamamoto bir yandan da gördüklerini anlatıyor: “Durum çok tehlikeli. Uçaklar ayrım gözetmeden kentlere bomba yağdırıyor. Yerde kaçışan insanlara bomba atıyorlar. Az önce üç bomba atılan bölgeye gidiyoruz. Sanırım büyük bir tahribat var”. Sato sokaktaki sivillerin durumunu da “İnsanlar hâlâ hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor” diye anlatırken bir Suriyeli bebek için “Sen ne sevimli şeysin, neye bakıyorsun” diyor. Ardından kurşun sesleri sonrası kamera kararıyor ve muhtemelen Yamamoto o an hayatını kaybediyor.
  Otopsi için Kilis’e getirilen ancak yoğunluk nedeniyle Adana Adli Tıp Kurumu’na aktarılan Japon gazetecinin naaşı bugün İstanbul’a getirilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı