GeriGündem Kadın, öğretmenliği sevdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın, öğretmenliği sevdi

Öğretmenlik, giderek kadın mesleği haline geliyor. Özellikle okul öncesi eğitimde kadın mutlak tercih nedeni. İlk öğretimden sonra düzey yükseldikçe erkeklerin oranı yükseliyor. Ancak genel ortalamaya bakıldığında, kadınların erkekleri yakaladığı görülüyor.

Ülkemizde kadın ve erkek nüfusu hemen hemen aynı olmasına rağmen, okur yazarlık ve okullaşma oranlarında aynı eşitliğe ulaşılamıyor.

Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, okur yazar olmayan kadın nüfusu, erkek nüfusunun 3 katından fazla. 1995-96 öğretim yılı verilerine bakıldığında ise, zorunlu ilköğretimin ilk 5 yılında kız öğrencilerin oranının 48.9, erkek öğrencilerin oranının ise 51.1 ile hemen hemen eşit göründüğü ortaya çıkıyor. Ancak, yapılan araştırmalar, kızların zorunlu eğitime başlamaları halinde bile zorunlu eğitimi tamamlama şanslarının erkeklerin gerisinde olduğunu ortaya çıkarıyor.

KADINA UYGUN MESLEK

Eğitim sektöründe meslek dağılımına bakıldığında ise, öğretmenliğin daha çok kadına uygun meslek olarak görüldüğü belirleniyor. Nedeni ise, ev, eş ve çocukla ilgili sorumluluklarını aksatmayacak çalışma saatlerine ve tatillerine sahip oluşu ve çocuk eğitimin daha çok kadınların görevi olarak kabul edilmesi.

Türkiye'de hizmet sektörleri arasında yüzde 37.2 oranı ile eğitim ve öğretim hizmetleri en kalabalık grubu oluşturuyor. Kamu çalışanları arasında en fazla istihdam edilen alan ise yine eğitim ve öğretim hizmetleri grubu oluyor.

BAKANLIKTA YOKLAR

Eğitim sektöründe yöneticilik düzeyine bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez örgütü yöneticisi kadın oranının çok düşük olduğu görülüyor. Müsteşar, müsteşar yardımcısı, kurul başkanı ve bağımsız daire başkanı gibi üst düzey yönetici kadın bulunmuyor. 14 genel müdür yardımcısından sadece 2'si kadın. Yöneticilik düzeyinde en yüksek temsil ise yüzde 19.23 genel müdür yardımcılığında görülüyor.

Müfettişler incelendiğinde ise ilköğretimdeki 3 bin 12 müfettişten yalnızca yüzde 3.82'sinin, bakanlık müfettişlerinden ise 351'nden yalnızca yüzde 3.70'nin kadın olduğu ortaya çıkıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle