Gündem Haberleri

  Kadın milletvekilini arttırmak için proje

  İsa AKAR/ANTALYA,(DHA)
  13.01.2011 - 13:02 | Son Güncelleme:

  ANTALYA Kadın Gücü Birleşimi, Haziran ayında yapılacak milletvekilliği genel seçiminde TBMM’deki kadın sayısını artırmak amacıyla "Hedef 275, Antalya’dan En Az 5" projesi başlattı.

  Antalya Kadın Gücü Birleşimi, Antalya Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Grubu’ndan çıkan bir fikirle, önümüzdeki genel seçimlerde Antalya’dan kadın milletvekili çıkması için proje hazırladı. Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (Ka-Der) Antalya Temsilcisi Ayşe Kılınç, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde yaptığı basın açıklamasında genel seçimlerde, Antalya’da tüm siyasi partilerin seçim listelerinde kadınların seçilebilir sıralara konulmasını sağlayabilmek amacıyla, aday listeleri belirleninceye kadar sürecek bir eylem başlattıklarını söyledi.

  Antalya’nın, tarihinde sadece 2 kadın milletvekili çıkarabilme ayıbının ortadan kaldırılması gerektiğini savunan Kılınç, şunları söyledi:

  "189 dünya ülkesi içinde TBMM’de yüzde 9 kadın milletvekili oranıyla ülkemiz, Malezya ile aynı sırayı paylaşarak 134’üncü sıradadır. Antalya gibi dünyaya entegre olmuş bir şehrin en büyük ayıbı, 13 milletvekilliği kadrosunda yıllardır hiçbir kadının bulunmamasıdır. 2007 genel seçimlerinde siyasi partilerin aday listelerine ya hiç konulmamış, ya da seçilemeyecek kadar en alt sıralara yerleştirilmişlerdir. Antalyalı kadınlar olarak artık bu duruma son verilmesini istiyoruz."

  Projeye "Hedef 275, Antalya’dan En Az 5" adını koyduklarını belirten Ayşe Kılınç, başlattıkları imza kampanyasında toplanan imzaları siyasi partilerin genel başkanlarına göndereceklerini kaydetti.

  Kılınç, "Türkiyem Ana dolu, Meclisim baba dolu" yazılı afişlerin kadınlar tarafından dükkan ve derneklere asılarak, kamuoyu yaratmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı