Gündem Haberleri

  Kadın hemşireler erkek hemşire istiyor

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Bugün Dünya Hemşireler Günü. Ama Türkiye’de hemşireler, şiddet başta olmak üzere ücret adaletsizliği, terfi sistemi, döner sermaye eşitsizliği gibi bir dizi sorunla boğuşuyor. Hemşirelerin yüzde 70’i fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalıyor. Her yüz hemşireden 60’ı hasta yakınlarından şiddet görüyor. İki hemşireden biri ‘erkek hemşire’ istiyor.

  Sağlık-Sen, hemşireler haftası nedeniyle Türkiye genelinde bir araştırma yaptı. 12 bölgede 869 hemşire ile gerçekleştirilen araştırmada hemşirelerin karşılaştığı sorunlar gözler önüne serildi.

  DAYAK YİYORLAR

  Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 68.’i zaman zaman sözlü ve fiziksel şiddete uğruyor. Şiddetin yüzde 57’si hasta yakınlarından kaynaklanıyor. Şiddetin en önemli kaynaklarından birini yönetsel sorunlar, diğerini ise medyada kullanılan haber dili oluşturuyor.

  HASTANE ENFEKSİYONU KORKUSU/images/100/0x0/55eb04d1f018fbb8f8a5ae49

  Her 10 hemşireden 9’u mesleğin en önemli riskinin enfeksiyona yakalanmak olduğunu belirtiyor. Araştırmanın en önemli sonuçlarından birini ise hastanelerin enfeksiyon konusundaki durumları oluyor. Öyle ki her 4 hemşireden 1’i çalıştıkları kurumların enfeksiyondan korunma konusunda yeterli olmadığını düşünüyor.

  ÜCRETLER DENGESİZ

  Yaptıkları işe göre elde ettikleri gelirden rahatsız olan hemşireler, döner sermaye dağıtımında hekimlerle aralarındaki uçurumun giderilmesini istiyor. Yüzde 63’ü çalıştıkları kurumlarda ücret dengesizliği olduğunu düşünüyor.

  Döner sermaye sorununun çözümünü isteyen hemşire oranı yüzde 67. Yüzde 21’i sözleşmeli personel uygulamasından şikayet ederken, yüzde 18’i mesleki görev tanımlarının netleştirilmesini çözülmesi gereken öncelikli sorun olarak görüyor.

  UMUTLARI YOK

  Araştırmaya katılan hemşirelerin yüzde 41’inin işyerinde geleceğe dönük beklentileri olumsuz. Hemşirelerin yüzde 42’si mesleğinde ilerleme konusunda çalıştığı kurumun fırsat tanınmadığından yakınıyor. Yüzde 54’ü terfi politikalarında kendilerine adil davranılmadığını düşünüyor.

  ERKEK HEMŞİRE İSTİYORLAR

  Hemşirelerin yüzde 42.5’i çalıştığı kurumda personel yetersizliği olduğuna inanıyor. Yüzde 54’ü erkek hemşireliğin yaygın olmasını istiyor. Bunun fiziksel anlamda iş yüklerini hafifleteceğini düşünüyor.

  Ancak, Sağlık-Sen’in erkek çalışanlarla ilgili araştırması, erkeklerin hemşirelik mesleğine sıcak bakmadığını ortaya koyuyor. Buna göre erkeklerin yarısından fazlası hemşirelik mesleğinin kadınla özdeşleşen bir meslek olduğunu belirterek ‘erkek hemşire’ fikrine karşı çıkıyor.

  Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hemşirelerin yaşadığı döner sermaye adaletsizliğine dikkat çekerek, hekim-hekim dışı personel arasındaki uçurum adil bir seviyeye getirilmesi gerektiğini söyledi. Performans değerlendirmelerinde hemşirelerin haklı olarak kendi emeklerinin dikkate alınmasını istediklerini belirten Memiş, “Performansa dayalı ek ödeme sistemi mutlaka adil bir yapıya kavuşturulmalıdır” dedi.

  UZMANLAŞMA TANINMALI

  Hemşirelere de hekimlikte olduğu gibi branşlaşma ve uzmanlaşma imkanları tanınması gerektiğini söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bu konuda eğitim olanaklarının artırılması gerektiğinin altını çizdi. Memiş, hemşirelerin yardımcı sağlık personeli şeklinde tanımlanmasını haksızlık olarak değerlendirerek, “Hemşirelik de hekimlik gibi bilimsel disipline sahiptir. Hemşireler yardımcı sağlık personeli tanımlamasıyla görevleri dışında işlerde çalıştırılmamalı, kendi mesleğinde uzmanlaşma imkanları sağlanmalıdır” dedi.

  Memiş, hemşirelerin sağlık sistemi içinde yönetim kademelerinde daha fazla yer alabilmelerinin sağlanması gerektiğini de söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı