Gündem Haberleri

  Kadın canlı bombanın destekçileri yakalandı

  Fahrettin GÖK / VAN, (DHA)
  13.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da 8 kilo 800 gram plastik patlayıcı ve düzenekle önceki gün Şişli’de polisin takibi sonucu yakalanan PKK’lı kadın teröristin ’Ezgi’ kod adlı Hatice İ. olduğu saptandı.

  Örgütün ’canlı bomba’ olarak görevlendirdiği Hatice İ.’yi, iki hafta önce eylem için İstanbul’a gönderdikleri iddia edilen Tuncay S. ve Mehmet S. A. adlı zanlılar da Van’da yakalandı.

  Bombayı verip döndüler

  Güvenlik güçlerinin dikkatli takibi sonucu, planladığı kanlı eylemi gerçekleştiremeden yakalanan ’canlı bomba’ Hatice İ.’nin, Artvinli olduğu ve PKK terör örgütünün kamplarında uzun süre patlayıcılar konusunda eğitim aldığı belirlendi.

  Polis ’canlı bomba’ kadın teröristin ifadeleri ve teknik takip sonucu, Hatice İ.’nin eylül ayı başında örgüt kamplarından Van’a geldiğini, 25 Eylül günü otobüsle İstanbul’a gönderildiğini belirledi. Hatice İ.’yi İstanbul’a gönderdikleri ileri sürülen Tuncay S. ve Mehmet S. A. da bir hafta sonra İstanbul’a gitti. Dikkat çekmemek için kadın teröristten sonra İstanbul’a gelen Tuncay S. ve Mehmet S. A., yanlarında getirdikleri 8 kilo 800 gram plastik patlayıcıyı ve ateşleyici düzeneğini Hatice İ.’ye vererek tekrar Van’a döndüler.

  ’Olayla ilgimiz yok’

  Teknik incelemede, ’Canlı bomba’ Hatice İ. ile Tuncay S. ve Mehmet S. A. arasında eylemin yapılacağı yer ve zamanı konusunda sürekli cep telefonu görüşmeleri yapıldığı, eylemin ’ses getirmesi’ için tüm ayrıntıların tüm detaylarıyla konuşulduğu belirlendi. Van’da yakalanan 26 yaşındaki Tuncay S. ve 36 yaşındaki Mehmet S. A., dün THY’nin 807 sefer sayılı uçağı ile saat 12.20’de İstanbul’a getirildi. İki zanlı, gazetecilere, "Bu olayla ilgimiz yok" dediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı