Gündem Haberleri

  Kadın ‘canlı bomba’ 14 yaşında PKK’ya katılmış

  Neşet KARADAĞ/ADANA, (DHA)
  16.10.2007 - 12:04 | Son Güncelleme:

  ADANA’da çantasında çok miktarda patlayıcıyla yakalanan ve ‘canlı bomba’ olduğu ileri sürülen PKK’lı Hatice Arat'ın yargılanmasına başlandı. 28 yaşındaki terörist Arat, “Ben eylemci değil, bombanın naklinde görevliydim” dedi, ancak kendisine bombayı veren PKK'lının kimliğini söylemedi.

  Kuzey Irak’tan kadın canlı bombaların Türkiye’ye giriş yaparak eylemlerde bulunacağı bilgileri üzerine 12 Nisan’da kent merkezindeki internet kafede örgüt elemanlarından eylem planlarını e-posta ile almak üzereyken, bebek çantasının içinde 9 kilo 750 gram patlayıcı, 2 el bombası ve bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele birlikte yakalanan, üzerinden de ‘Mebruke Binici’ adına düzenlenmiş sahte kimlik çıkan Hatice Arat, Adana 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. ‘PKK terör örgütü üyesi olmak, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak ve sahtecilik’ suçlarından 39 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Arat, duruşma boyunca bir elini diğerinin üzerine koyarak, elleri arkasında savunma yaptı. Poliste, Cumhuriyet Savcılığında ve nöbetçi mahkemede susma hakkını kullanan teröristin kimliğini teşhis eden İstanbul’da yaşayan 43 yaşındaki annesi Delal da duruşmaya geldi.

  14 YAŞINDA ÖRGÜTE KATILMIŞ

  1994’de PKK’ya katıldığını belirten Arat, Kuzey Irak’ta askeri ve siyasi eğitim gördüğünü söyledi. Canlı bomba olmadığını, örgütün bomba nakil işlerini yaptığını iddia eden Arat, ifadesinde şunları söyledi:

  “Patlayıcıları İnönü Parkı’nda ismini söylemek istemediğim bir örgüt üyesi teslim etti. Ben patlayıcıları teslim aldıktan bir saat sonra internet kafede haberleştiğim başka bir örgüt üyesine yine İnönü Parkı’nda teslim edecektim. Ancak teslim edemeden yakalandım. Patlayıcılarla eylem yapmam söz konusu değildir. Benim görevim patlayıcıların nakledilmesiydi. Bu patlayıcılarla sivil vatandaşlara yönelik eylem planı yapılmamıştır.”

  Duruşma eksik belgelerin tamamlanması için ertelendi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı