Gündem Haberleri

  Kadın başbakana parti darbesi

  Hürriyet Haber
  27.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avustralya’nın ilk kadın Başbakanı Julia Gillard, dün düzenlenen oylamada; İşçi Partisi’nin liderliğini, 2010’da başbakanlık koltuğunu elinden aldığı rakibi Kevin Rudd’a kaptırdı.

  Eylül ayında yapılacak seçimler öncesi anketlerde giderek gerileyen partisinden gelen eleştiriler üzerine Gillard, önceki gün rest çekip oylama için çağrı yaptı. 2010’da dönemin Başbakanı Rudd’u yine parti içinde yapılan oylamayla devirip başbakan olan Gillard, o tarihten sonra yapılan üç oylamada da koltuğunu korumayı başarmıştı. Ancak dünkü oylamada 57 üyenin desteklediği Rudd, 45 oy alan Gillard’a fark atarak üç yıl önceki yenilginin rövanşını aldı.

  KRİZ YARATTI

  Ancak sonuç ülkede büyük bir siyasi belirsizliğe yol açtı. Gillard, oylama sonrasında siyaseti bırakacağını açıklayıp “En azından bundan sonra kadınlar siyasette daha kolay hareket edecek. Bundan dolayı gururluyum” dedi. Rudd’un başbakan olabilmesi için ise parlamentodaki bağımsız vekillerin de desteğini alması gerekiyor, ancak beş bağımsız vekilden ikisi eski başbakanı desteklemeyi reddetmişti. Beş bakan da, Rudd’la çalışmak istemediklerini söyleyip istifa etti. Rudd’un yeterli desteği alamaması durumunda Kraliçe 2. Elizabeth’in Avustralya’daki temsilcisi olan Genel Vali Quentin Bryce, ana muhalefetteki Liberal Parti lideri Tony Abbott’tan liderliği üstlenmesini isteyip ağustos ayında erken seçim ilan edebilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı