Gündem Haberleri

  Kadın bankacıya zimmetten 20 yıl hapis istemi

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  08.05.2010 - 12:35 | Son Güncelleme:

  BURSA’da bankacı 37 yaşındaki İlkin Aktürk Üyük, müşterilerin hesaplarına girip zimmetine 1 milyon 88 bin 327 lira geçirdiği iddiasıyla tutuklandı. Mudanya Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Aktürk'ün kızı olan ve eşi kuyumculuk yapan Üyük'ün 20 yıla kadar hapis istemiyle Ağır Ceza Mahktemesi'nde dava açıldı.

  Bir banka şubesinde pazarlama yöneticisi olarak 10 yıldır görev yapan Mudanya Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Aktürk'ün kızı İlkin Aktürk Üyük, geçen yıl zimmetine para geçirmekle suçlandı. Banka denetçileri yaptıkları incelemede Üyük'ün, bazı işadamları ve bir alışveriş merkezinin hesaplarına girip 1 milyon 88 bin 327 lirayı zimmetine geçirdiğine ilişkin rapor hazırladı.

  Bankanın avukatı, şubedeki bu zimmet olayını 12 Hzira9n 2009 tarihinde savcılığa bir dilekçeyle bildirdi. Savcı soruşturma yapılıp dava açılabilmesi için hem zimmet suçu işlendiği belirtilen bankaya, hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na şikayetçi olup olmadıklarını sordu.

  BANKA ŞİKAYETÇİ OLMADI AMA

  Olay ortaya çıkınca zimmetle suçlanan İlkin Aktürk Üyük iddiaya göre 1 milyon 88 bin 327 lirayı ödediği için sözkonusu banka şikayetçi olmadığını bir yazıyla savcılığa bildirdi. Bunun üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, ortata bir zimmet suçlaması olduğunu ve gereken adli işlemin yapılmasını savcılığa bildirdi.

  Bursa Cumhuriyet Savcılığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun talebi doğrultusunda soruşturma açtı ve zimmet suçunu işlediği idida edilen İlkin Aktürk Üyük geçen ay gözaltına alındı. Polisteki ifadesinde ve savcılıktaki sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen İlkin Aktürk Üyük, çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu.

  Savcılığın soruşturmayı tamamlayıp Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açtığı davada İlkin Aktürk Üyük'ün, ‘zimmet’ ve ‘belgede sahtecilik’ suçundan 20 yıl hapsi istendi.

  Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, kızı İlkin Aktürk Üyük'ün gözaltına alındığını öğrenince hemen Bursa'ya geldi ve gelişmeleri yakından izledi. Başkan Aktürk'ün kızının tutuklanmasına hayli üzüldüğü belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı