Gündem Haberleri

  Kadın askerin koşu isyanı

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 09:50 | Son Güncelleme:

  ABD Ordusu'nun Deniz Kuvvetleri'nde görevli bir kadın subay, Pentagon'a ve Kongre üyelerine gönderdiği mektupta, her hafta cuma günleri yapılan yarım saatlik koşunun, yavaş koşanların küçük düşürülmesinden başka işe yaramadığını belirtti. Bunun sonucunda koşu programı eğitimden çıkarıldı.

  ABD'de Deniz Kuvvetleri'nde görevli bir kadın asker, haftalık yarım saatlik koşu eğitiminin denizciler için fazla olduğu yönünde Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Kongre üyelerine mektup yazınca, koşu eğitim programından çıkarıldı.
  Amerikan basınına göre, Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Güney Komutanlığı'nda görevli kadın subay, Pentagon'a ve Kongre üyelerine gönderdiği mektupta, her hafta cuma günleri yapılan yarım saatlik koşunun, aslında yavaş koşanların küçük düşürülmesinden başka işe yaramadığını ve zaten zamanının çoğunu denizde geçirdikleri için bu eğitimin yararlı olmadığını belirtti.  The Washington Times gazetesi, koşu programının eğitimden çıkarıldığını ve Savunma Bakanlığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlattığını yazdı.  Güney Komutanlığı'ndaki söz konusu eğitimde, üniformalı denizciler, Miami'deki askeri üssün yakınında bulunan bir parkta 30 dakika koşuyor.
  adınların askere alınmasına karşı çıkan çevreler ise, askeri eğitimin bir parçası olarak görülen fiziksel güç kazanma eğitimine birkadının itirazını, tezlerine kanıt olarak gösterdiler.  Eski Savunma Bakanı William Cohen, 1997 yılında, hem kadın, hem deerkeklere uygun temel bir eğitim uygulanmasına ilişkin bir komisyon oluşturarak, bu eğitimin yararının araştırılmasını istemişti. Ancak komisyonun bulguları, eğitimin yetersiz olduğunugösterince, Cohen daha ağır bir eğitimin uygulanmasından yana tavır koymuştu.  Erkek denizcilerin, 5 kilometreyi 31 dakikada, kadınların ise 28 dakikada koşabilir durumda olması isteniyor. Hem kadın, hem de erkeklerin, iki dakika içinde 45 mekik yapabilmeleri bekleniyor.  Pentagon'daki Deniz Kuvvetleri sözcüsü Keith Milks, grup halinde koşuların, eğitimin bir parçası olduğunu hatırlatarak, ''bizim birer savaşçı olmamız isteniyor. Fiziksel güç de savaşçılar için olmazsa olmaz bir nitelik'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı