Gündem Haberleri

  Kadıköy'deki tarihi köşkte yangın

  A.A
  26.10.2007 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Kadıköy Göztepe'de yapılan ilk köşklerden biri olan, tarihi Müşir Gazi Osman Paşa Köşkü, çıkan yangında büyük çapta maddi hasar gördü.

  Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi'nde bulunan 3 katlı Müşir Gazi Osman Paşa Köşkü'nde, sabah saatlerinde yangın çıktı. Bir süredir madde bağımlısı gençler tarafından kullanıldığı ileri sürülen yapıda çakın yangın, binanın ahşap olmasının etkisiyle kısa sürede köşkün tamamını sardı.

  Özellikle iç bölümleri yanan köşkteki yangın, olay yerine gelen Kadıköy, Maltepe ve Tuzla ekiplerince çevredeki binalara sıçramadan söndürüldü. Köşkte büyük çapta maddi hasara neden olan yangına müdahale edilebilmesi için bahçesindeki bazı ağaçlar da itfaiye ekiplerince kesildi.

  Söndürme çalışmaları sırasında, köşkün bahçesine araçlarını park eden bazı sürücüler ile bitişikteki bir binada oturan vatandaşlar endişeli anlar yaşadı.

  Olay yüzünden evlerinden çıkan vatandaşlar arasındaki bir kadın, köpeği “Aris”in kendisini uyandırdığını ve bu şekilde dışarı çıktığını anlattı.

  MÜŞİR GAZİ OSMAN PAŞA KÖŞKÜ

  Göztepe'de yapılan ilk köşklerden biri olan ve 1899 yılında inşa edilen Müşir Gazi Osman Paşa Köşkü, ölmeden önce Büyükada'ya yerleşen Tütüncü Mehmet Efendi tarafından terk edildi.

  Köşkün yapıldığı dönemde Gazi Osman Paşa öldüğü (1900) ve Beşiktaş Yıldız'daki konağı yandığı için, kızı Zatıgül Hanım tarafından kiralanan bu köşk, daha sonra satın alındı.

  Müşir Gazi Osman Paşa'nın büyük oğlu ve Sultan 2. Abdülhamid'in damadı Nurettin Paşa da bu köşkü yıktırarak yerine harem ve selamlıklı bir köşk yaptırdı. Kesme taş, tuğla ve yer yer de ahşaptan oluşan, cephe görünümü yaldızlı oymalı olan köşkün bir de hamamı bulunuyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı