Gündem Haberleri

  Kadıköy'de çevre mitingi

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL,(DHA)
  29.06.2013 - 18:05 | Son Güncelleme:

  Kadıköy Meydanı’nda "İklim İçin Harekete Geç! Başka Bir Enerji Mümkün" eylemi düzenledi.

  Eylem için Kadıköy Meydanı’nı polis bariyerleri ile çevrildi. Eylem için alana girenler polis noktasında aranarak içeri alındı. Eylemde Türkiye’nin çeşitli illerinden katılımcılar yer aldı. Eyleme Türkiye’nin yanı sıra dünyadan da çeşitli ülkelerinde de insanlar katıldı. Yaklaşık bin eylemcinin bulunduğu meydanda çevre kirliliğine ilişkin pankartlar açıldı. Nükleer santraller aleyhine slogan atan grup, alana dev bir ‘korkuluk’ getirdi.

  KÜRESEL EYLEM GRUBU

  Giyilen kostümler ve taşınan pankartlarla renkli görüntülere sahne olan eylemde açılış konuşmasını Küresel Eylem Grubu adına Nuran Yüce yaptı. Gezi Parkı Eylemleri ile bir çok kazanımları olduğunu belirten Yüce, "Türkiye, Dünya’da eşitlik, adalet, özgürlük ve ekoloji mücadelesi sürdüren insanlara ilham veriyor. Gezi direnişe günlerinden geçiyoruz" dedi.

  GREENPEACE İNTERNATİONAL GENEL DİREKTÖRÜ KUMİ NAİDOO

  Yüce’nin ardından Greenpeace İnternational Genel Direktörü Kumi Naidoo kürsüye çıktı. Türkçe olarak konuşmasına başlayan Nadioo, "Merhaba İstanbul, merhaba Taksim, merhaba Gezi Parködiye katılımcıları selamladı. Bu mitingin demokrasinin neye benzediğini gösterdiğini ifade eden Nadioo, kömür ocaklarının kapatılması gerektiğini belirterek, "Yenilenebilir enerji yetecek durumda iken neden hükümet kirli enerjiye yatırım yapıyor" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı