Gündem Haberleri

  Kadıköy'de "alan dışı atama" protestosu

  A.A
  09.12.2014 - 16:41 | Son Güncelleme:

  Kadıköy'de üniversite öğrencisi bir grup, "sınıf öğretmenlerinin 540 saatlik eğitimle özel eğitim öğretmeni olarak atanmasını" protesto etti.

  Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü önünde toplanan çeşitli üniversitelerin özel eğitim öğretmenliği bölümü öğrencileri, sınıf öğretmenlerinin, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim gördüğü okullara atanmasının mağduriyete yol açacağını savundu. Grup adına yapılan açıklamada, özel eğitime muhtaç, engelli bireylere gerekli özel eğitimi, yalnız özel eğitim alanında yetişmiş personelin sağlayabileceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

  "Tüm becerilerin ve kazanımların yarısının bile 540 saatlik eğitimle kazanılması, alan mezunu bir eğiticiyle eş değer statüye gelinmesi mümkün değildir. Diğer alanlardan gelen öğretmenlerin, 540 saatlik eğitimle özel eğitime muhtaç çocuklarımıza öğretmen olarak atanması, özel eğitime muhtaç bireylerin ve ailelerinin memnuniyetsizliğine, eğitimin ve eğitimcinin kalitesinin düşmesine, engelli istismarlarına, toplum ve engelliler arasındaki uçurumun açılmasına, kaynaştırmanın, kabul görmenin sağlanamamasına neden olacaktır. Sınıf öğretmenliğinden özel eğitime kaydırmanın durdurulmasını, herkesin kendi alanında atanmasını istiyoruz."

  Ellerindeki döviz ve pankartlarla çeşitli sloganlar atan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı