Gündem Haberleri

  "Kadersizlik" son anda yarışmalı bölümde

  Hürriyet Haber
  10.02.2005 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Nobel ödüllü Macar yazar Imre Kertesz'in, İkinci Dünya Savaşı'nda Auschwitz ve Buchenwald toplama kamplarında yaşadığı deneyimlerden izler taşıyan Kadersizlik (Sorstalansag) adlı romanından uyarlanan film, son anda 55. Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne alındı.

  Daha önce filmin yapımcısı Andras Hamori ve yönetmeni Lajos Koltai, Berlin'den gelen çağrıyı geri çevirmişti. Ancak festival yetkilileri, son anda yarışmalı bölümün programında değişiklik yaparak Kadersizlik'i de göstermeye karar verdi.

  Ülkemizde İlknur İgan'ın çevirisiyle Can Yayınları tarafından okura sunulan Kadersizlik (Sorstalansag) Imre Kertesz'in yaşam öyküsünden izler taşıyor.
   
  Romanın ve filmin kahramanı 16 yaşında bir Yahudi genci. Alman işgali altındaki Macaristan'da yaşayan gencin, önce babası çalışma kampına gitmek zorunda kalıyor. Bir süre sonra çalıştığı fabrikaya giderken kendisi de alıkonulup önce Auschwitz sonra da Buchenwald toplama kampına gönderiliyor. Auschwitz'e doğru yol alan trene bindiği andan itibaren genç, gördüğü, duyduğu, tattığı, dokunduğu her şeyi tüm ayrıntılarıyla dile getiriyor.

  Kertesz'in kahramanı, bütün dünyanın tüylerini diken diken eden toplama kampı deneyimini son derece sade ve yorumsuz hatta deyim yerindeyse alışılmışın dışında duygusuz bir dille aktarıyor.

  Kertesz'in Kadersizlik adlı kitabının okurla buluşmasının maceralı bir öyküsü var. Yayınlanması, Macaristan'da resmi otorite tarafından yasaklanan kitap 1975 yılında küçük bir yayınevi tarafından basıldı. Ama Kadersizlik'in asıl ününü kazanması kitabın Almanca çevirisiyle oldu.

  Bazı eleştirmenler kitabın toplama kamplarındaki dehşet duygusunu yansıtmaktan uzak olduğunu öne sürüp, Kertesz'i Yahudi soykırımı ile alay etmekle suçladı.

  Kadersizlik István Szabó'nun Taking Sides (Taraf Tutmak) ve Being Julia, Giuseppe Tornatore'nin Malena gibi filmlerine görüntü yönetmeni olarak imza atan Lajos Koltai'nin ilk yönetmenlik denemesi. (afp)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı