Gündem Haberleri

  Kaderini Türk doktor değiştirdi

  MOGADİŞU (A.A)
  07.10.2011 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Somali'de evinde yatarken omuriliğine isabet eden bir mermi sonucu belden aşağısı tutmayan genç kızın kaderini Türk doktorlar değiştirdi. Somalili doktorların yapamadığı ameliyatı başarıyla gerçekleştiren Türk doktorlar sayesinde genç kız yeniden yürüyebilecek.

  Başkent Mogadişu'daki evinde yattığı sırada pencereden giren bir mermi 18 yaşındaki Shukri Adan'ın omuriliğine saplandı. Kimliği belirlenemeyen bir kişinin silahından çıkan mermi sonucu ayaklarını hissetmeyen Adan, ailesi tarafından Benadir Hastanesine kaldırıldı. Buradaki doktorlar tarafından yapılan muayenenin ardından genç kızın yeniden yürüyebilmesi için omuriliğindeki mermi çekirdeğinin çıkarılması gerektiği söylendi.

  Somalili doktorların bu ameliyatı yapamayacaklarını belirtmeleri üzerine Adan, bir daha ayağa kalkamayacağını düşünmeye başladı. Adan'ın ümitsizliği Türkiye'den gelen Ümit Hekimleri Derneği üyesi, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse'nin yaptığı başarılı ameliyatın ardından ortadan kalktı. Zorlu bir operasyonun ardından omuriliğindeki mermi çıkartılan Adan, iyileşmesinin ardından yeniden yürüyebilecek.

  Shukri Adan, yaptığı açıklamada, ameliyatın ardından kendini çok iyi hissettiğini söyledi. Yaklaşık bir ay önce evinde yatarken duyduğu bir sesin ardından büyük bir acıyla uyandığını dile getiren Adan, başından geçen olaya ilişkin şunları söyledi:
  “Çok acı çekiyordum. Çığlıklarıma ailem geldi. Beni ayağa kaldırmaya çalıştılar, ama ayaklarımı hissetmiyordum. Hemen Benadir Hastanesi'ne götürdüler. Burada doktorlar beni muayene etti. Tekrar yürüyebilmem için ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Doktorların bu ameliyatı yapmalarının mümkün olmadığını belirtmeleri üzerine çok üzüldüm. Tekrar yürüyemeyeceğimi düşünmeye başladım. Ancak Türkiye'den doktorların buraya geldiğini öğrendim. Ailem beni Türk doktorlara muayene ettirdi. Onlar da bu ameliyatı gerçekleştirdi. Tekrar yürüyeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum. Türk doktorlara çok minnettarım.”

  MERMİYİ İSTEDİ

  Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse, ameliyatın imkansızlıklar nedeniyle sıkıntılı geçtiğini, ancak sonucun başarılı olduğunu dile getiren Köse, mermi çekirdeğinin omurilikten çıkarıldığını belirtti.

  Adan'ın kalça ve diz kaslarının çalıştığını ifade eden Köse, biraz çalışmanın ardından genç kızın değneksiz bir şekilde yürüyebileceğini bildirdi.

  Yürüyebileceğini söylediklerinde Adan'ın çok mutlu olduğu ifade eden Köse, “Genç kız benden yaşananları unutmamak için mermi çekirdeğini istedi. Ben de çıkan mermiyi hastaya verdim. Burada insanlara yardım etmek bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı