GeriGündem Kaderi bugün belli oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaderi bugün belli oluyor

Kaderi bugün belli oluyor
refid:17108514-spot ilişkili resim dosyası

Tecavüz ve cinsel tacizden suçlanan Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange’ın, İsveç’e iadesi bugün verilecek kararla belli olacak.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

 

Assange’ın avukatları, müvekkillerinin aleyhine bir karar çıkması olasılığına karşı temyiz hazırlığı yaptıklarını belirtti.

 

Assange’ın kaderi bugün erken saatlerde görülecek duruşmada, TSİ 12.00’dan önce belli olacak. Assange’ın avukatı Mark Stephens, şimdiden en kötü olasılığa hazır olduklarını söyledi. Stephens, “Davacı ve savunmacı tarafların ikisi de, yargıca kararın istedikleri gibi olmaması halinde temyize gideceğini belirtti. Bu yüzden biz hazırlıklarımızı yapmaya başladık” diye konuştu.  

 

Stephen bu sözleri, suçlunun ülkesine iade edildiği davalarda uzman olan bir avukatın, “Assange’ın aleyhine karar çıkma olasılığının yüksek olduğu” açıklamasının ardından geldi. İsveçli yetkililer adına Assange karşı dava açmış olan Julian Knowles, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Davadan elde ettiğim bilgileri değerlendirdiğimde, İsveçli savcıların kazanacağı ve Assange’ın İsveç’e teslim edilmesi kararının çıkacağını söyleyebilirim” dedi.

 

Assange’ın avukatları bu ay içinde üç gün süren ifadelerinde, müvekkillerinin İsveç’e iade edilmemesi gerektiğini, çünkü tutuklama kararını imzalayan İsveçli savcı Marianne Ny’ın böyle bir yetkiye sahip olmadığını öne sürdü.

 

Assange’ın davayı kaybetmesi halinde, destekçilerinin İngiltere’yi hedef alması bekleniyor. Bu ay içinde, Wikileaks destekçisi “İsimsiz (Anonymous)” adlı hacker grubu, beş kişinin bilgisayar korsanları oldukları gerekçesiyle tutuklanmasının ardından İngiltere’ye savaş açmıştı.

 

Assange’ın adına başlatılacak temyiz sürecinin ise Wikileaks örgütünün finansal kaynaklarını iyice eritmesi bekleniyor. Site, kasasını doldurabilmek adına tişört, bardak, şapka ve etiketler satışa sunmayı planlıyor.

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
http://twitter.com/HurriyetPlanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle