Gündem Haberleri

  KADEP Genel Başkanı Elçi'ye beraat

  A.A
  20.05.2008 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan yargılandığı davada beraat etti.

  Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına Elçi ve avukatları Kemal Vuraldoğan ile Ferit Saatçioğlu katıldı.

  Elçi, “ortaya çıktığı ilk günden beri terör örgütünü eleştirdiğini ve bu duruşunun da herkes tarafından bilindiğini” ifade ederek, “buna rağmen hakkında 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan hakkında dava açıldığını” söyledi.

  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin, atılı suça ilişkin olarak görevsizlik kararı verdiğini ve dava dosyasının, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216. maddesinde düzenlenen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan yargılanması istemiyle görevli asliye ceza mahkemesine gönderildiğini anlatan Elçi, dosya incelendiği takdirde söz konusu suçu işlemediğinin anlaşılacağı şeklinde savunma yaptı. Elçi, beraatına karar verilmesini talep etti.

  Cumhuriyet Savcısı Bülent Eker, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki görüşünde, atılı suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek, Elçi'nin beraatına karar verilmesini istedi.

  Şerafettin Elçi, esas hakkındaki savunmasında, politikacı olduğunu ve politikacıların her konuda düşüncelerini açıklamakla yükümlü bulunduğunu ifade etti. Elçi, “Düşüncelerimizin, yerleşik düşüncelere uygun olma zorunluluğu yok. Bu düşünceler, rahatsız edici hatta şok edici olabilir. Ancak düşünce özgürlüğü bu tür konuşmaları da kapsamaktadır. Konuşmalarım, tamamen düşünce özgürlüğü kapsamında ve eleştiri niteliğindedir” dedi.

  Elçi'nin avukatları da savcının esas hakkındaki görüşüne katıldıklarını belirterek, beraat talebinde bulundular.

  Yargıç Şakir Aktı, atılı suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Elçi'nin beraatına karar verildiğini açıkladı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı