Gündem Haberleri

  Kaddafi'yle Türkiye'nin planını görüşecek

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 13:10 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, önümüzdeki hafta başında Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüşmek üzere Trablus'a gidecek. Görüşmede, Güney Afrika'nın Türkiye'yle birlikte üzerinde çalıştığı "çıkış planı"nın ele alınacağı bildirildi.

  Güney Afrika Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Zuma'nın, Afrika Birliği'nin Libya'daki çatışmanın çözümü için kurulan üst düzey panelinin bir üyesi olarak, 30 Mayıs'ta Libya lideri Albay Muammer Kaddafi ile görüşmek üzere Trablus'ta olacağı belirtildi.

  Güney Afrikalı devlet başkanlığı yetkilileri, Zuma'nın Libya ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerin Kaddafi için nasıl bir "çıkış planı" uygulanacağı konusuna odaklanacağını söyledi.

  AFP'ye konuşan bir devlet başkanlığı yetkilisi, Türkiye'yle söz konusu plan üzerinde çalıştıklarını söyledi.

  Kaddafi'nin silahlı direnişini kırmak için "vites yükselten" NATO, son dönemde başkent Trablus'a yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırmıştı.

  Zuma, 10 Nisan tarihinde de beraberindeki Afrika Birliği heyetiyle birlikte Trablus'a giderek, Kaddafi ve isyancılar arasında ateşkes sağlanması için arabuluculuk yapmış, ancak görüşmeler sonuç vermemişti.

  "ZUMA İLE ÖZEL OLARAK GÖRÜŞÜLMEDİ"

  Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada, Ankara'nın Libya'daki krizini sonlandırmak için her türlü girişime yardımcı olmaya hazır olduğunu ancak Güney Afrika lideri Zuma ile henüz herhangi bir temasta bulunulmadığını söyledi.

  Türk yetkili, "Şu ana kadar Güney Afrika'yla özel bir diyaloğumuz olmadı ancak bu hiçbir zaman olmayacak anlamına gelmiyor... Türkiye bir yol haritası açıkladı ve bunu Afrika Birliği dahil uluslararası kamuoyuna sundu. Her türlü barış girişimine katkıda bulunmaya hazırız" diye konuştu.

  Türkiye'nin açıkladığı yol haritası, acilen ateşkes sağlanması, Kaddafi güçlerinin kentlerden çekilmesi, insani yardımın serbest kalması ve özgür seçimlerin yapılabilmesi için "dönüşüm süreci"nin başlatılmasını öngörüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı