Gündem Haberleri

  Kaddafi'yi kim vurdu

  Hürriyet Haber
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kaddafi’nin son anlarıyla ilgili görüntüler devrik liderin kimin tarafından öldürüldüğü konusunda çelişki yarattı. Libya yönetimi, “Ambulansta serseri kurşunla öldü” derken bir isyancı “Onu koruması vurdu” dedi.

  Ancak yakın zamanda çekilen iki ayrı videonun birinde canlı diğerinde ölü olan Kaddafi’nin bu arada nasıl öldüğü şüpheli. BM soruşturma istedi. Kaddafi’nin cesedi ise et deposunda teşhir ediliyor.

  KADDAFİ'NİN SONU ADIM ADIM GELDİ / FOTO ANALİZ

   

  KADDAFİ'NİN LİNÇ EDİLMEDEN ÖNCEKİ SON SÖZLERİ / WEB TV

   

  İŞTE KADDAFİ'NİN ÖLÜMÜNÜN KANITI OLAN VİDEO / WEB TV/images/100/0x0/55eaaad2f018fbb8f88f05e3

  LİBYA eski lideri Muammer Kaddafi’nin ölümü de muamma oldu. Devrik diktatörün son anlarını gösteren iki videodan birinde canlı diğerinde ise ölü olması Kaddafi’nin isyancılarca infaz edildiği şüphesi yarattı. Videolardan ilkinde kalabalık bir grup savaşçı Kaddafi’yi itip kakarken görülüyor. Bu arada yüzündeki kanı silen ve bir kamyonete itilen, üzerine basılan Kaddafi, bu sırada isyancıları ikna etmeye çalışıyor. Kaddafi’yi kamyonette bir süre dolaştırdıktan sonra onu sürükleyen isyancılar saçından çekerek bir ambulansa götürüyor. Bir sonraki videoda ise Kaddafi’nin yarı beline dek soyulmuş, başının altı kan içindeki cansız bedeni yerlerde sürükleniyor.

  DÜNYANIN ARADIĞI ADAM

   

  KADDAFİ'NİN MEMLEKETİ HAYALET ŞEHRE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  Canlı yakaladılar

  İki video arasında Kaddafi’nin akıbetinin ne olduğu hakkında ise çelişkili açıklamalar var. Libya Geçiş Yönetimi (UGK) sözcüsü Mahmud Şammam, “Sorun herkesin kendi hikayesini üretmesi. Anlaşılan o ki ambulansla hastaneye giderken ya isyancılar ya da kendi adamlarından gelen serseri bir kurşunla öldü” diyerek Başbakan Mahmud Cibril’in “çapraz ateş” açıklamasını destekledi. Ancak Kaddafi’nin şakağında açıkça görülen mermi deliği uzmanlara göre yakın mesafeden vurulduğunu kanıtlıyor. Nitekim bir isyancı “Onu canlı yakaladılar, dövdüler ve öldürdüler” diye konuştu. Kaddafi’yi 8 aylık isyan sırasında en şiddetli direnişi gösteren Misratalı isyancılardan birinin kamyonetin kasasındayken midesinden ve başından vurduğu iddiası ağırlık kazanıyor.

  BİR BEDEVİNİN OĞLUYDU, ÖYKÜSÜ KANALİZASYONDA BİTTİ / FOTO ANALİZ 

  Olay nasıl gelişti

  Kaddafi’nin önceki gün ele geçirilmesiyle ilgili gelişmeler ise netleşiyor. İngiliz basına göre Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı keşif uçakları, Sirte kentinde 100 araçlık bir konvoyun hareketlendiği bilgisini NATO’ya geçti. Ardından Fransız savaş uçakları ve bir ABD Predator pilotsuz uçağı konvoyu vurdu. Konvoy küçük gruplara ayrılarak hava saldırılarından kurtulmaya çalıştı ama en az 15 araç vurulmuş, içindekiler ölmüştü. Kaddafi’nin içinde bulunduğu araç hasar görmüş ama tamamen tahrip olmamıştı. Kaddafi ve korumaları aracı terk ederek otoyolun altından geçen drenaj borularının içine saklandılar ve kısa bir süre sonra da burada Kaddafi muhalifleri tarafından kıstırıldılar.

  Soruşturma çağrısı

  Kaddafi’nin zalim bir diktatör de olsa son anlarında uğradığı “vahşice muamele” uluslararası camiada rahatsızlık
  yarattı. BM İnsan Hakları Konseyi’nden yapılan açıklamada “İki cep telefonu kaydının birinde canlı diğerinde ölü görülmesi rahatsız edici” açıklamasıyla soruşturma istedi.  Suriye’de Arrai televizyonuna göre Kaddafi’nin eşi Safiye oğlu Mutasım ile kocasının ölümü hakkında BM soruşturması istedi.

  Haramdır durun

  LİBYA’nın devrik lideri Muammer Kaddafi, öldürülmeden önce kendisini memleketi Sirte’de sokaklarda sürekleyen, saldıran isyancılara yalvarmış. Yayınlanan yeni videoda, yüzü, kıyafeti kanlar içinde olan Kaddafi, linç edilirken “Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu biliyor musunuz? Şeriatta bunu izin verilmez. Haramdır. Yaptığınız İslam’da yasak” diyor. Ancak öfkeli isyancılar Kaddafi’yi saldırmaya devam ederek “Allahü Ekber, Allahü Ekber” diye bağırıyorlar.

  Ayşe Kaddafi hastanelik oldu

  30 Ağusos’ta annesi ve iki kardeşiyle Cezayir’e kaçan “Afrika’nın Claudia Schiffer’ı” lakaplı Kaddafi’nin tek kızı Ayşe Kaddafi’nin, babasının ve kardeşi Muttasım’ın öldürüldüğü haberini alınca hastaneye kaldırılmış. Cezayir basınına göre, Ayşe Kaddafi, babasının kanlar içindeki cesedinin görüntülerini izleyince fenalaştı. Ayşe Kaddafi, Cezayir’de doğum yapmıştı.

  Cesedi ziyarete açıldı

  Kaddafi’nin dün gömülmesi ertelenen cenazesi Misrata yakınlarındaki Afrika pazarında tutuluyor. AA ekibi, şehre yaklaşık 25 km uzaklıktaki bir sitenin içinde yer  alan Afrika pazarındaki soğuk hava deposunda tutulan Kaddafi’in cesedini  görüntüledi. Kaddafi’nin cesedini görmek isteyen Misratalıların, deponun önünde kuyruklar oluşturduğu görüldü. 10 kişilik gruplar halinde içeri alınan Libyalılar, Kaddafi’nin yerde yatan cansız bedenini izleyerek sloganlar atıyorlar. Libyalıların, Kaddafi’nin bulunduğu yerde en fazla 5 dakika kalmasına izin veriliyor. Bazı Libyalılar cesetle birlikte fotoğraf çektirip görüntü kaydı alıyorlar. Kaddafi’nin aşiretinden üyelerle bir grup muhalifin devrik liderin cenazesinin aşiret üyelerine teslim edilmesi olasılığını görüştüğü bildirildi.

  Kaddafiyi kim vurdu

  Seyfülislam Nijer yolunda

  Yapılan incelemeler önceki gün oğlu Mutasım’ın Kaddafi’den sonra öldüğünü gösterdi. Mutasım’ın öldüğünde elinde sigara olduğu iddia edildi. Kaddafi’nin “veliahtı” olarak görülen diğer oğlu Seyfülislam’ın ise bombardımanda “iki kolunu kaybettiği” ve Nijer’e kaçmaya çalıştığı iddiaları var.

  LİBYA İÇİN ESAS TEHLİKE ŞİMDİ BAŞLIYOR / PLANET ANALİZ

  Özgürlük ilanı bugün

  Libya’nın geçici lideri Mustafa Abdülcelil bugün resmen “özgürlük” ilan edeceklerini açıkladı. Bu da isyanın başladığı geçen şubat ayından sonra Libya’da ilk özgür seçimlerin yapılması demek. Yeni düzene sekiz ay içinde geçilmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı